Dianne

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj

Dianne (30.11.2007 r. – 10.03.2012 r.), sopocka drag queen młodego pokolenia. Jako postać sceniczna narodziła się 30 listopada 2007 roku, a debiutowała 14 grudnia 2007 roku na deskach sopockiego klubu Faktoria, wcielając się w początkująca drag queen w spektaklu „Puzzle 3, eeesele w Faktorii” autorstwa Bastiana de Milorda, sopockiego dramaturga i autora wielu spektakli m.in. Dotknięci. Spektakl był wystawiony dwukrotnie. Artystka zmarła w wyniku wypadku samochodowego.

Początki kariery

Przez pierwsze miesiące po dobrze przyjętym przez sopocką publikę debiucie Dianne prezentowała się podczas wielu imprez w sopockich klubach. Wystąpiła podczas VI Dnia Kultury Queer, uświetniła swym występem pierwsze urodziny uroczego EnterPubu, wzięła udział w sesji zdjęciowej do reklamy powstającego klubu sz6stka (niestety w przyczyn prywatnych właściciele nie otworzyli lokalu). W kwietniu po raz pierwszy miała okazję zadebiutować przed poznańską publicznością podczas konkursu „Drag Queen Glammy Awards 2008” w Klubie Barracuda by miesiąc później stanąć na scenie kolejnego poznańskiego klubu jakim była Pokusa. W czerwcu Dianne zgodziła się wystąpić podczas dwóch prywatnych imprez. Sezon powakacyjny otworzył występ podczas kolejnego konkursu, tym razem w Warszawie, w Klubie Galeria, podczas którego zdobyła wyróżnienie od właścicieli lokalu. Organizatorem konkursu był miesięcznik Ayor. W październiku wystąpiła podczas imprezy halloween w studenckim lokalu Abzinthe w Gdańsku a tydzień później stanęła do eliminacji „Drag Queen Contest 2009”. Pierwszy rok działalności zakończył koncert jubileuszowy w Klubie Galeria podczas którego na scenie wraz z jubilatką wystąpili: Drag Queen Virgin oraz Poi Dancer. Podczas koncertu na scenie rozbrzmiewały utwory kabaretowe, światowe oraz polskie przeboje. Wieczór zakończył się tortem oraz życzeniami urodzinowymi. Pierwszy rok działalności zakończył się bilansem 25 koncertów w 6 miastach co daje bardzo dobry wynik jak na debiutantkę.

Współpraca z KPH

Przez ostatnie trzy lata swojej pracy artystycznej Dianne bardzo chętnie współpracowała przy różnych projektach z Kampanią Przeciw Homofobii. Swoją obecnością uświetniła m.in. Festiwal „Tęczowa Góra 2010” w Zielonej Górze (był to pierwszy występ DQ w tym mieście). Gościła również w Gdańskim oddziale Krytyki Politycznej, podczas projekcji filmu „Cal do Szczęścia”. Po filmie wzięła udział w debacie jako gość KPH. W takcie swych występów jesiennych w 2010 roku wsparła chorą na stwardnienie rozsiane byłą działaczkę KPH Trójmiasto. Swoimi występami zgromadziła prawie 3tys zł, które wspomogło konto fundacyjne Aleksandry.

WOŚP

Dianne swoją pracą chętnie wsparła również Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W 2011 roku wystąpiła na scenie plenerowej w Augustowie gdzie zaprezentowała swój mini-recital z największymi przebojami z rep. Edyty Górniak. Występ wywołał wiele kontrowersji. Mimo to został ciepło przyjęty przez zgromadzoną publiczność na Augustowskim Rynku.

Kariera zagraniczna

Podczas swojego krótkie stażu scenicznego Dianne miała możliwość zaprezentowania się zagranicznej publiczności. W trakcie kilku występów dla klasy biznesu odwiedziła m.in. Berlin oraz Dortmund. Mimo plotek o rzekomym kłamstwie Dianne została przyjęta przez gości koncertu pozytywnie.

Ciekawostki

Dianne wzięła udział w programie Ewy Drzyzgi „Rozmowy w Toku”. Odcinek został wyemitowany 24 listopada 2009 roku. Sprawił on, że Dianne była przez wielbicieli tego programu rozpoznawana.

Linki zewnętrzne

Oficjalna Strona Internetowa Artystki
Oficjalny Profil na Portalu Twitter
Oficjalny Profil na Portalu Facebook
Oficjalny Profil na Portalu Myspace
Oficjalny Profil w Serwisie Youtube