Duma gejowska

Z Encyklopedii LGBT
(Przekierowano z Duma LGBT)
Tęczowa flaga – symbol dumy LGBT, wyrażający zarazem jedną z jej idei „Każdy inny, wszyscy równi”. Każdy kolor tęczy jest inny, ale wszystkie są równoprawne. Żaden nie jest ważniejszy od pozostałych i nie dominuje nad innymi.

Duma gejowska, Duma LGBT, (ang. Gay pride) nurt światopoglądowy zgodnie z którym geje, lesbijki oraz osoby transpłciowe powinny być dumne ze swej orientacji. W założeniach tego nurtu podkreśla się, że różnorodność orientacji psychoseksualnych jest zjawiskiem pozytywnym, a każda orientacja jest swego rodzaju darem losu, z którego należy cieszyć się i być z niego dumnym. Elementem wyrażania tej dumy są m.in. parady, na których można w pokojowy sposób zamanifestować swą dumę.

Pojęcie to jest odpowiedzią na utrwalany przez środowiska katolicko-prawicowe pogląd jakoby ludzka seksualność powinna być przedmiotem wstydu. Przekonania te, utrwalane przez specyficzny język[1] powodują powstawanie różnych fobii i innych zaburzeń na tle seksualnym.

Parady dumy LGBT są zwykle organizowane w rocznice Zamieszek Stonewall (Stonewall Riots), które były pierwszym w Stanach Zjednoczonych przeciwstawieniem się represjom jakimi poddawani byli przedstawiciele LGBT. Pierwsze parady tego typu zostały zorganizowane w 1970 roku w San Francisco, Los Angeles i Nowym Jorku.

Filmografia

  • Parada dumy gejowskiej w Indiach (New Delhi, 2008 rok)


Przypisy

  1. Przykładem takiej manipulacji językowej jest nazwanie sprzecznego z naturą stanu abstynencji seksualnej „czystością” co jednoznacznie sugeruje, że seksualność jest czymś brudnym.

Zobacz też