Frida Kahlo

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj
Frida Kahlo
Block Kahlo Rivera 1932 cropped.jpg
Frida (1932)
Imiona i nazwisko Magdalena Carmen Frieda Kahlo y Calderón
Data i miejsce urodzenia 6 lipca 1907
Meksyk Coyoacán
Data i miejsce śmierci 13 lipca 1954
Meksyk Coyoacán
Narodowość Meksyk Meksykanka
Dziedzina sztuki Malarstwo
Styl realizm i symbolizm
Muzeum artysty Muzeum Fridy Kahlo w jej domu La Casa Azul w Coyoacán
La Casa Azul – dom Fridy Kahlo, w którym obecnie mieści się jej muzeum

Frida Kahlo (wł. Magdalena Carmen Frieda Kahlo y Calderón), Meksykańska malarka, urodzona 6 lipca 1907 roku w Coyoacán, zmarła 13 lipca 1954 roku w Coyoacán.

Życiorys Fridy Kahlo

Frida była osobą biseksualną. Pomimo wieloletniego małżeństwa (19291939 i 19401954) ze słynnym meksykańskim artystą i członkiem Meksykańskiej Partii Komunistycznej – Diego Riverą, miewała romanse z kobietami, co mąż tolerował, a jedynie o innych mężczyzn był zazdrosny. Romansowała między innymi z francuską piosenkarką, pochodzenia afroamerykańskiego – Josephine Baker oraz z rosyjskim rewolucjonistą – Lwem Trockim.

Frida trzykrotnie poroniła i choć mocno tego pragnęła, nigdy nie doczekała się dziecka.

Frida była córką niemieckiego Żyda i gorliwej katoliczki o indiańsko-hiszpańskich korzeniach. Frida całe życie utrzymywała, że urodziła się 7 lipca 1910 roku, jednak według aktu urodzenia był to 6 lipca 1907 roku. Prawdopodobnie spowodowane to było chęcią utożsamiania swojego życia z nowym Meksykiem, kojarzonym z rewolucją społeczną, która rozpoczęła się 7 lipca 1910 roku.

17 września 1925 roku, Frida uległa poważnemu wypadkowi komunikacyjnemu, w którym zderzyły się autobus i tramwaj. Frida przeżyła, ale w trakcie wypadku doszło u niej do złamania kręgosłupa, obojczyka i miednicy, połamania żeber, 11 złamań prawej nogi, złamania i zwichnięcia prawej stopy oraz zwichnięcia ramienia, ponadto poręcz autobusu przebiła jej podbrzusze i macicę co prawdopodobnie wpłynęło w przyszłości na problemy z donoszeniem ciąży. Konsekwencje tego wypadku w postaci bólu i problemów z poruszaniem się, Frida odczuwała przez całe życie.

Twórczość Fridy Kahlo

Frida zainteresowała się malarstwem w wieku 18 lat, gdy po wypadku spędziła 3 miesiące w odlewie gipsowym, a później wiele miesięcy poruszała się na wózku inwalidzkim. Jak sama twierdziła, malowała autoportrety (stanowią 55 ze 143 jej prac), ponieważ często przebywała w odosobnieniu i znała dobrze obiekt, który uwieczniała.

Upamiętnienia Fridy Kahlo

W 1958 roku, 4 lata po śmierci Fridy, w jej rodzinnym domu – La Casa Azul (pol. Niebieski dom), powstało muzeum w całości poświęcone jej życiu i twórczości.

W 2002 roku, na podstawie biografii Fridy Kahlo powstał film Frida, w którym w tytułową rolę wcieliła się Salma Hayek.

Galeria

Materiał filmowy