Gary M. Meier

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj

Gary M. Meier, amerykański ksiądz katolicki, urodzony we Florissant, w stanie Missouri.

Gary M. Meier jest otwarcie mówiącym o swojej orientacji gejem.[1] Publicznego coming outu jako osoba homoseksualna dokonał 15 maja 2013 roku na swojej stronie internetowej i na profilu w serwisie Facebook. We wpisie poinformował, że jest autorem książki Hidden Voices, Reflections of a Gay, Catholic Priest, która została opublikowana w 2011 jako publikacja anonimowego autora.

Książka Hidden Voices, Reflections of a Gay, Catholic Priest jest opisem życia homoseksualnego księdza we wnętrzu kościoła katolickiego. Jak twierdzi Meier, ujawnienie informacji o tym, że jest autorem książki, było bardzo trudne, ale zdecydował się na ten krok ze względu na wzrastającą liczbę samobójstw wśród homoseksualnej młodzieży oraz narastającej homofobii wśród kościelnych hierarchów.

Trudno było pozostać częścią hierarchii, która w ostatnich latach była tak wrogo nastawiona do homoseksualistów. Jest to naprawdę zastanawiające, że prawie 30% udanych prób samobójczych nastolatków było związane z tożsamością seksualną. Nasz kościół kiedyś był przedstawicielem miłości Boga do wszystkich ludzi. Dziś nie jest to już prawdą, szczególnie wobec społeczności LGBT, dlatego czuję, że muszę się solidaryzować z tymi katolikami, którzy stracili pracę, odmówiono im sakramentów, zostali ekskomunikowani, którzy zostali zmuszeni przez liderów swojego kościoła by czuć się „gorszymi”, tylko ze względu na to kogo kochają.
— ksiądz Gary M. Meier

Kariera zawodowa

W 1992 roku Gary M. Meier wstąpił do katolickiego seminarium Kenrick-Glennon, które ukończył w 1998 roku jako magister teologii. Pierwszym jego stanowiskiem był pomocnik w parafii świętego Gabriela w Stamford w stanie Connecticut. Następnie w latach 2001-2002 był zastępcą proboszcza w parafii Świętego Serca we Florissant, w stanie Missouri. Rok później Meier został przydzielony do parafii świętego Piotra w Kirkwood. W 2005 roku zorganizował grupę młodzieży, z którą pojechał na katolickie Światowe Dni Młodzieży w Kolonii w Niemczech. W lutym 2005 roku, ks. Gary M. Meier został mianowany na stanowisko proboszcza kościoła Sts. Teresa & Bridget. Jako proboszcz był współzałożycielem organizacji North Grand Neighborhood Services. W lutym 2010 roku ks. Gary Meier został mianowany dziekanem North City przez Roberta Jamesa Carlsona, arcybiskupa St. Louis.

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. Jeremy Kinser: WATCH: Catholic Priest Comes Out As Gay, Reveals He’s Author Of Anonymous Book On The Church (ang.). queerty.com, 2013-05-28. [dostęp 2013-05-29].