Gej Armia

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj
Gej Armia
Gay Army
Gatunek serialu reality show
Kraj produkcji Dania Dania
Produkcja
Produkcja Mastiff Media
Reżyseria David Sidebotham
Czas trwania odcinka 60 minut
Emisja
Stacja telewizyjna Dania Kanal 5
Kraj oryginalnej emisji Dania
Lata emisji 2006
Data premiery Dania 27 kwietnia 2006

Gej Armia (tytuł oryg. Gay Army), duński program telewizyjny typu reality show produkowany w 2006 roku.

Formuła programu Gej Armia oparta jest na wojskowym obozie szkoleniowym, w którym bierze udział dziewięciu gejów. Obóz prowadzony jest przez trzymającego ścisłą dyscyplinę naczelnika poddającego rekrutów ćwiczeniom wojskowym. Po przejściu szkolenia rekruci-geje muszą stoczyć bitwę z zawodowymi żołnierzami.

Program Gay Armia został zakupiony między innymi przez telewizje w Szwecji i Norwegii, we Włoszech, w Niemczech, Kanadzie i w 2006 roku w Polsce przez stację telewizyjną Polsat.

Gej Armia w Polsce

Polska premiera Gej Armii miała się odbyć 13 lipca 2006 roku w stacji telewizyjnej Polsat. 11 lipca 2006 r. przewodnicząca Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, polityczka PiS, Elżbieta Kruk wydała oświadczenie, w którym poinformowała, że KRRiT będzie program Gej Armia monitorować, gdyż audycje, reklamy i wszelkie inne przekazy nie mogą być audycjami społecznie szkodliwymi, niekorzystnie wpływającymi na kształtowanie poglądów, postaw i wzorców zachowań. Przewodnicząca rady przypomniała też, że pokazywanie jakichkolwiek zachowań, które mogą mieć negatywny wpływ, nie tylko na widzów małoletnich, będzie wiązać się z odpowiedzialnością nadawcy.

Kilka godzin po oświadczeniu KRRiT, stacja telewizyjna Polsat poinformowała, że ze względu na liczne skargi widzów program Gej Armia nie zostanie wyemitowany.

Tło polityczne

4 miesiące wcześniej na wniosek Elżbiety Kruk KRRiT nałożyła na telewizję Polsat karę finansową za wypowiedź Kazimiery Szczuki w programie Kuba Wojewódzki na temat jednej z prowadzących katolickie audycje radiowe. Ostatecznie wysokość kary nałożonej na Polsat za wypowiedź Kazimiery Szczuki wyniosła pół miliona złotych.[1]

Uczestnicy programu

  • Tom Andersson (Szwecja)
  • Runar Skoie Grøndahl (Norwegia)
  • William André Duus Hansen (Norwegia)
  • Lars Amadeus Bø Nordheim (Norwegia)
  • Michael Petersen (Dania)
  • Dennis Rasmussen (Dania)
  • Dimitri Skaarup (Dania)
  • A.J. Trenear (Szwecja)
  • Fredrik Rosales Villegas (Szwecja)

Materiał filmowy

Przypisy

  1. Tomasz Różański: Komunikat z dn. 23. 03. 2006 r. (pol.). krrit.gov.pl, 2006-03-23. [dostęp 2013-01-09].