Genderdoc-M przeciwko Mołdawii

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj
Genderdoc-M przeciwko Mołdawii
Sąd Europejski Trybunał Praw Człowieka
Skarżący Genderdoc-M
Państwo Mołdawia Mołdawia
Sygnatura 9106/06
Data rozstrzygnięcia 12 czerwca 2012 r.
Wyrok stwierdzono naruszenie art. 11., art. 13. w związku z art. 11. oraz art. 14. w związku z art. 11. Konwencji
Orzecznictwo ETPC związane z LGBT
Prawo Portal Prawo

Genderdoc-M przeciwko Mołdawii, sprawa ze skargi nr 9106/06, rozpatrzona przez Europejski Trybunał Praw Człowieka, który 12 czerwca 2012 r. wydał wyrok stwierdzający, że Mołdawia naruszyła art. 11., art. 13. w związku z art. 11. oraz art. 14. w związku z art. 11. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Przedmiot skargi w sprawie Genderdoc-M przeciwko Mołdawii

Wnioskodawca Genderdoc-M to mołdawska organizacja pozarządowa z siedzibą w Mołdawii, którego celem jest dostarczenie informacji i pomocy osobom LGBT. Sprawa dotyczyła zakazu demonstracji, którą Genderdoc-M planowała przeprowadzić w Kiszyniowie w maju 2005 r. promując ochronę praw mniejszości seksualnych przed dyskryminacją. Organizacja skarżąca zarzucała w szczególności, że zakaz był niezgodny z prawem, że nie było skutecznej procedury odwoławczej umożliwiające im uzyskanie ostatecznej decyzji przed dniem planowanego demonstracji i że była dyskryminowana, ponieważ promowała interesy społeczności gejowskiej w Mołdawii.

Wyrok Trybunału w sprawie Genderdoc-M przeciwko Mołdawii

Trybunał stwierdził, że wbrew twierdzeniom strony rządowej zakaz zgromadzenia był związany z kwestią homoseksualności i tym samym naruszał konwencję.

Zobacz też