Greg Louganis

Z Encyklopedii LGBT
Greg Louganis

Greg Louganis (2009)
Urodzony 29 stycznia 1960
Stany Zjednoczone El Cajon
Coming out 1994
Zawód skoczek do wody

Greg Louganis (wł. Gregory Efthimios Louganis), amerykański skoczek do wody o szwedzko-samoańskich korzeniach urodzony 29 stycznia 1960 roku w El Cajon w stanie Kalifornia (USA).

Greg Louganis jest otwarcie mówiącym o swojej orientacji gejem. Publicznego coming outu dokonał w 1994 roku. W 1988 roku wykryto u niego wirusa HIV.[1]

Louganis ma szwedzko-samoańskie korzenie. Wychował się w Kalifornii u swoich adopcyjnych rodziców. Uczęszczał do Santa Ana High School i Valhalla High School w rodzinnym mieście El Cajon w Kalifornii.

Historię swojego życia opisał wspólnie z Erickiem Marcusem w książce zatytułowanej Breaking the Surface, książka ta przez pięć tygodni utrzymywała się na pierwszym miejscu bestsellerów New York Timesa.

Kariera sportowa

W 1976 roku, w wieku szesnastu lat, Louganis wziął udział w Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu, na których zajął drugie miejsce w skokach z wieży. Dwa lata później w tej samej konkurencji, Louganis zdobył swój pierwszy tytuł Mistrza Świata. W 1984 podczas Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles, zdobył dwa złote medale w skokach z wieży i platformy. Wyczyn ten powtórzył już w 1988 roku podczas Igrzyskach Olimpijskich w Seulu.

Przypisy