Heinz Dörmer

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj

Heinz Dörmer (ur. 1912 r. w Berlinie, zm. w 2001 r.), Niemiec więziony przez nazistów za naruszenie paragrafu 175 będącego podstawą do aresztowań i eksterminacji osób homoseksualnych w III Rzeszy.

Heinz Dörmer urodził się w 1912 roku w Berlinie. W wieku piętnastu lat zaczął uczęszczać do berlińskich barów gejowskich. W 1929 roku założył Company of Wolves - młodzieżową grupę teatralną dla amatorów, która w swoim repertuarze miała kilka sztuk o tematyce homoseksualnej. W 1933 roku po dojściu do władzy Adolfa Hitlera został zmuszony do wstąpienia w szeregi paramilitarnej organizacji Hitlerjugend.

W kwietniu 1935 roku został posądzony o naruszenie paragrafu 175 ówczesnego prawa. Od tego czasu był wielokrotnie aresztowany i więziony, później został zesłany do obozu koncentracyjnego i oznaczony różowym trójkątem co wiązało się z dodatkowymi represjami.

Po zakończeniu wojny w NRD i RFN homoseksualizm pozostał karalny, dlatego Dörmer spędził w więzieniu kolejnych 8 lat. W związku z tym w 1982 roku złożył wniosek o odszkodowanie od niemieckiego rządu. Wniosek został odrzucony. W 2000 roku pojawił się w niemiecko-brytyjsko-amerykańskim filmie dokumentalnym Paragraf 175, w którym opisano prześladowania osób homoseksualnych w III Rzeszy.[1] Zmarł w 2001 roku.

Przypisy

  1. "The Gay Holocaust - Victims - 10: Heinz Dörmer". Matt & Andrej Koymasky. Dostęp: 2011-11-29. (ang.)