I Love You Phillip Morris (film)

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj
I Love You Phillip Morris
Gatunek dramat, komedia
LGBT o tematyce gejowskiej
Rok produkcji 2009
Data premiery Świat 18 stycznia 2009 r.
Polska 21 maja 2010 r. (kino)
Polska 10 listopada 2010 r. (DVD)
Polska 3 października 2012 r. (tv)
Kraj produkcji Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone
Francja Francja
Język angielski
Czas trwania 102 minuty
Reżyseria John Requa
Glenn Ficarra
Scenariusz John Requa
Glenn Ficarra
Główne role Jim Carrey
Ewan McGregor
Muzyka Nick Urata
Zdjęcia Xavier Pérez Grobet
Scenografia Hugo Luczyc-Wyhowski
Kostiumy David C. Robinson
Montaż Thomas J. Nordberg
Wytwórnia Europa Corp.
Mad Chance
Dystrybucja Polska Monolith Films
Budżet 10 milionów $
Portal Film

I Love You Phillip Morris, francusko-amerykański komediodramat z 2009 roku w reżyserii i na podstawie scenariusza Johna Requa i Glenna Ficarra. Scenariusz filmu został oparty na prawdziwej historii opisanej w książce Steve'a McVickera zatytułowanej I Love You Phillip Morris: A True Story of Life, Love, and Prison Breaks. Głównym bohaterem filmu jest gej Steven Jay Russell.

Prawdopodobnie ze względu na homoseksualną tematykę poruszaną w filmie, premiera kinowa I Love You Phillip Morris w Stanach Zjednoczonych była kilkukrotnie przekładana. Ostatecznie nastąpiła 3 grudnia 2010 roku czyli ponad pół roku po premierze w Polsce.

Fabuła filmu „I Love You Phillip Morris”

Information icon.svg Uwaga: poniżej znajdują się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu.

Film „I Love You Phillip Morris” opowiada opartą na faktach historię Steven'a Russella (Jim Carrey), który prowadzi typowe życie wzorowego męża i ojca. Pewnego dnia ulega wypadkowi. Postanawia wtedy przestać udawać heteroseksualistę i zacząć żyć pełnią życia. Kosztowny styl bycia wymaga znacznych zasobów finansowych, które Steven zdobywa pozorując wypadki i wyłudzając odszkodowania. Proceder ten kończy się jednak jego pobytem w więzieniu, gdzie poznaje wrażliwego i spokojnego Phillipa Morrisa (Ewan McGregor). Zaprawiony w udawaniu Steven podaje się za prawnika i zyskuje sympatię a potem miłość Phillipa. Steven obiecuje mu również jako prawnik wydostać go z więzienia i obietnicy tej dotrzymuje. Para zamieszkuje razem a Steven zyskuje pracę dyrektora finansowego i wraca do nieuczciwych metod pozyskiwania pieniędzy na utrzymanie wspólnej posiadłości. W końcu i tym razem sprawa wychodzi na jaw a Phillip nie może się pogodzić z tym, że był oszukiwany. Steven trafia do więzienia skąd kilkakrotnie ucieka by móc skontaktować się z ukochanym. Ten jednak nie chce z nim rozmawiać. Co gorsza okazuje się być nieświadomie wplątany w działania swego partnera i również trafia do więzienia. Pewnego dnia dowiaduje się, że Steven zachorował na AIDS i jest umierający. W końcu dowiaduje się, że Steven nie żyje. Zostaje wywołany na widzenie z prawnikiem, którym okazuje się być Steven, który upozorował swoją chorobę by wydostać się na wolność. Znów udając prawnika podejmuje próbę załatwienia przedterminowego zwolnienia ukochanego z więzienia lecz zostaje rozpoznany i trafia dożywotnio do więzienia za skompromitowanie stanu Texas i gubernatora George'a W. Busha (juniora).

Information icon.svg Tu kończą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu.

Zwiastun filmu „I Love You Phillip Morris (film)”

Obsada filmu „I Love You Phillip Morris”

 • Jim Carrey jako Steven Jay Russell
 • Ewan McGregor jako Phillip Morris
 • Antoni Corone jako Lindholm
 • David Jensen jako sędzia
 • Michael Showers jako Gary
 • Griff Furst jako Mark
 • Louis Herthum jako doktor
 • Leslie Mann jako Debbie
 • Rodrigo Santoro jako Jimmy
 • Michael Mandel jako Cleavon
 • Annie Golden jako Eudora
 • Marylouise Burke jako Barbara Bascombe

Linki zewnętrzne