Jack Mackenroth

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jack Mackenroth
Jack Mackenroth - POZ close.jpg
Jack Mackenroth (2008)
Urodzony 29 kwietnia 1969 roku
Stany Zjednoczone Seattle
Zawód pływak, model, projektant

Jack Mackenroth, amerykański pływak, model i projektant mody, urodzony 29 kwietnia 1969 roku w Seattle w stanie Waszyngton.

Jack Mackenroth jest otwarcie mówiącym o swojej orientacji gejem. Od czasu wykrycia u niego wirusa HIV 18 sierpnia 1990 roku, stara się walczyć z piętnem HIV poprzez otwarte mówienie o swojej chorobie oraz osiągnięcia zawodowe i sportowe.

Jestem bardzo dumny z tego, że potrafię otwarcie mówić na temat mojego pozytywnego statusu serologicznego i dawać przykład, że człowiek żyjący z HIV może mieć udane życie. Za każdym razem, gdy osoba z HIV otwarcie mówi na temat stanu swojego zdrowia, pomaga każdemu, kto żyje z tą chorobą. Moje życie pokazuje, co można osiągnąć poprzez pokonanie wstydu i bycie rzecznikiem własnych spraw.

W 1990 roku Mackenroth wziął udział w igrzyskach Gay Games odbywających się w Vancouver. W 1991 r. przeniósł się do Nowego Jorku, aby studiować projektowanie mody w Parsons School of Design. Później otworzył sklep odzieżowy dla mężczyzn na Bleecker Street w Nowym Jorku, który nazwał „Jack”. W 1997 Mackenroth rozpoczął pracę dla marki Tommy Hilfiger, a następnie dla Levisa. W latach 2003-2007 był dyrektorem artystycznym w Weatherproof Active Wear.

W 2007 roku Mackenroth był uczestnikiem 4 edycji amerykańskiego reality show Project Runway (pol. Misja Moda). Pomimo mocnej pozycji w programie postanowił zrezygnować w trakcie 5 wyzwania ze względu na problemy zdrowotne, niezwiązane z zakażeniem wirusem HIV.

15 października 2008 roku Mackenroth zaprezentował specjalnie zaprojektowaną suknię ślubną przygotowaną w całości z prezerwatyw. Suknia była przygotowana jako projekt przypominający o znaczeniu jaki ma bezpieczny seks i prawidłowe stosowanie prezerwatyw. Było to dla Mackenrotha szczególnie trudne zadanie, ponieważ jest uczulony na lateks.

W 2008 Mackenroth rozpoczął współpracę z Merck & Co., Inc., w celu stworzenia narodowej kampanii edukacyjnej na temat HIV/AIDS – Living Positive By Design. Zadaniem kampanii była walka z uprzedzeniami związanymi z HIV/AIDS i informowanie jakie znaczenie dla osób żyjących z HIV może mieć pozytywne nastawienie do życia.

Materiał filmowy