Jeanne Manford

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jeanne Manford
Urodzony 4 grudnia 1920
Stany Zjednoczone Nowy Jork
Zmarł 8 stycznia 2013
Stany Zjednoczone Daly City
Zawód nauczycielka
działaczka LGBT

Jeanne Sobelson Manford, amerykańska nauczycielka i działaczka LGBT, urodzona 4 grudnia 1920 r. w Nowym Jorku, zmarła 8 stycznia 2013 roku w Daly City w stanie Kalifornia.

Jeanne Manford była pomysłodawczynią i jedną ze współzałożycielek amerykańskiej organizacji LGBT – PFLAG (Parents, Families and Friends of Lesbians and Gays) zrzeszającej rodziców, rodziny i przyjaciół gejów i lesbijek.

15 lutego 2013 roku, prezydent Stanów Zjednoczonych, Barack Obama odznaczył pośmiertnie Jeanne Manford Obywatelskim Medalem Prezydenckim, który jest drugim w kolejności najwyższym cywilnym odznaczeniem honorowym w Stanach Zjednoczonych. Medal w imieniu Jeanne Manford odebrała Suzanne Swan – jej córka.[1]

Działalność na rzecz gejów i lesbijek

W kwietniu 1972 roku, Manford i jej mąż – Jules dostali informację ze szpitala, że ich syn Morty, będący działaczem gejowskim, został pobity podczas rozdawania ulotek. Po tym wydarzeniu Manford napisała do tabloidu New York Post list protestacyjny, w którym przedstawiła się jako matka geja i skarżyła się na całkowitą bezczynności policji.

Przez kilka następnych tygodni w towarzystwie męża lub syna udzielała wywiadów w radiu i telewizji. 25 czerwca 1972 roku jako pierwsza matka geja wraz z synem uczestniczyła w nowojorskim marszu równości, niosąc transparent z napisem: Parents of Gays Unite in Support for Our Children.[2] Po tym wydarzeniu powstał pomysł na stworzenie organizacji zrzeszającej rodziców gejów i lesbijek mającej być pomostem pomiędzy społecznością gejów i lesbijek i społecznością osób heteroseksualnych.

W czerwcu 1991 roku podczas nowojorskiego marszu równości, Jeanne Manford objęła funkcję wielkiego marszałka. W 1993 roku była wielkim marszałkiem pierwszej parady w Queens.

Późniejsze życie

W 1990 roku Manfod będąca do tej pory nauczycielką przeszła na emeryturę, ale nadal działała na rzecz osób LGBT. W 1992 roku jej syn, Morty zmarł na AIDS, mając 41 lat. 8 stycznia 2013 roku, w wieku 92 lat Jeanne Manford zmarła w swoim domu w Daly City.

Materiał filmowy

Cytaty

I have a homosexual son and I love him. — Jeanne Manford, fragment listu do New York Post (29 kwietnia 1972)

Przypisy