Karol El Kashif

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj

Karol El Kashif, warszawski biznesmen, półegipcjanin, do 2010 roku właściciel sieci Superapteka.

Karol El Kashif jest otwarcie mówiącym o swojej orientacji gejem. W 2009 roku w programie Piotra Pacewicza jako pierwsza publiczna osoba w Polsce dokonał coming outu jako osoba żyjąca z wirusem HIV[1].

W 2010 roku w wyniku zagarnięcia mienia Karol el Kashif stracił swoje apteki o co oskarżył między innymi kilku lokalnych polityków samorządowych. El Kashif zawiadomił organa ścigania i zgłosił prawdopodobieństwo korupcji, ale pomimo dowodów w postaci nagrań nie przyniosło to skutku. Karol el Kashif wskazał też na nieprawidłowości, takie jak wyciek z prokuratury materiałów ze śledztwa. Ostatecznie sąd uznał skargę Karola el Kashifa za zasadną i zasądził wypłacenie mu 8 tys. zł za przewlekłość. Śledztwo zostało jednak prawomocnie umorzone. Sprawa trafiła do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu (skarga nr 22111/12).

W czerwcu 2010 roku Karol el Kashif został dwukrotnie zatrzymany przez policję podczas protestu przeciwko korupcji, który zorganizował pod ministerstwem sprawiedliwości. W obu przypadkach sąd orzekł, że zatrzymania były bezzasadne i przyznał mu odszkodowanie.

W maju 2011 roku El Kashif został osadzony na 3 miesiące za rzekome ukrywanie się, ale już 2 tygodnie później został uwolniony. Sprawa nieuzasadnionego osadzenia również została zaskarżona do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu (skarga nr 69398/11). Prokuratura postawiła mu zarzut zakłócania miru domowego ministerstwa sprawiedliwości.

W listopadzie 2013 roku powstał list otwarty do Premiera, Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego w obronie Karola El Kashifa. Pod listem podpisali się: Wanda Nowicka, Anna Grodzka, Agnieszka Grzybek (Przewodnicząca Partia Zieloni), Janusz Palikot, Ryszard Kalisz, Robert Biedroń, Krystian Legierski, Jacek Poniedziałek, Piotr Ikonowicz i Agata Nosal- Ikonowicz (Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej).[2]

Obecnie Karol El Kashif przebywa w Barcelonie.[3]

Materiał filmowy


Przypisy