Kori Rae

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kori Rae (2013)

Kori Rae, amerykańska producentka filmowa ze studia Pixar. Odpowiadała między innymi za produkcję filmu animowanego Uniwersytet Potworny (ang. Monsters University) będącego prequelem filmu Potwory i spółka (ang. Monsters, Inc.).

Kori Rae jest otwarcie mówiącą o swojej orientacji lesbijką. Jest w związku małżeńskim z Darlą K. Anderson, także producentką ze studia Pixar odpowiedzialną między innymi za produkcję animacji Potwory i spółka i Toy Story 3.[1] Rae i Anderson poznały się w 1991 roku, są parą od 2001 roku. Pobrały się dwukrotnie, najpierw w 2004 roku, ale ze względu na orzeczenie Sądu Najwyższego wszystkie małżeństwa jednopłciowe zostały unieważnione. Kolejne małżeństwo zawarły dopiero 4 lata później, gdy pojawiła się kolejna możliwość zawierania małżeństw jednopłciowych. Uczyniły to na kilka miesięcy przed wprowadzeniem tak zwanej propozycji 8, poprawki do konstytucji stanu Kalifornia precyzującej obowiązującą definicję związku małżeńskiego jako związku między mężczyzną i kobietą.

Rae i Anderson obecnie mieszkają w Noe Valley w San Francisco, niedaleko dzielnicy The Castro.

Kariera zawodowa

  • Dawno temu w trawie (ang. A Bug's Life, 1998) – Animation manager
  • Toy Story 2 (1999) – Animation manager
  • Potwory i spółka (ang. Monsters, Inc., 2001) – Associate producer
  • Iniemamocni (ang. The Incredibles, 2004) – Associate producer
  • Odlot (ang. Up, 2009) – Pre-production producer
  • Monster Tall Tales (2008-2010) – Producer
  • Uniwersytet Potworny (ang. Monsters University, 2013) – Producer

Materiał filmowy

Przypisy

  1. Peter Hartlaub: ‘The classic lesbian love story’: Pixar ‘Monsters’ producers in love (ang.). blog.sfgate.com, 2013-06-28. [dostęp 2013-07-04].