Leszek Truchliński

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj

Leszek Tadeusz Truchliński (ur. 26 maja 1956 r.), polski artysta plastyk, działacz na rzecz osób LGBT.

Był organizatorem i liderem grupy ETAP we Wrocławiu od 1983 r. Jako pierwszy działacz w środowisku homoseksualnym Zachodniej Polski zainteresował lokalną prasę swoją działalnością.

Grupa ETAP, skupiająca lesbijki i gejów z regionu Wrocławia, pod jego kierownictwem jako pierwsza w Polsce organizowała regularne spotkania. Odznaczała się wszystkimi cechami zorganizowanego ruchu o charakterze społeczno-politycznym: jawność jej członków (wszyscy znali się z imienia i nazwiska), wyrazistość celów (dotarcie do osób homoseksualnych), regularność spotkań prowadzonych według ustalonego programu, stałe miejsca spotkań, zapowiedź programu dla kolejnych spotkań, wspólne inicjatywy organizowania wolnego czasu, itp. Truchliński był mentorem Waldemara Zboralskiego, który wykorzystywał jego doświadczenie w pracy przy tworzeniu warszawskiej grupy gejowskiej.

Truchlińskiemu udało się opublikować we "Wieczorze Wrocławia" kilku tekstów opisujących cel jego grupy. Truchliński był pierwszym, który znalazł wsparcie austriackiej grupy wsparcia ruchu gejowskiego w Eurupie Wschodniej, HOSI Wien, kierowanej wówczas przez Kurta Kricklera. Z pomocą HOSI Wien grupa Truchlińskiego mogła wydawać regularny periodyk pod tytułem "ETAP" (wydawane do 1987)[1].

Prywatnie Truchliński jest artystą plastykiem, tworzącym dzieła sztuki użytkowej i biżuterię. Jest członkiem zarządu Dolnośląskie Stowarzyszenie Artystów Plastyków we Wrocławiu[2].

Przypisy

  1. Andrzej Selerowicz: Ruch Gejowski w Polsce (pol.). Leksykon kochających inaczej. [dostęp 2011-10-31]. ss. 19 – 28.
  2. Dolnośląskie Stowarzyszenie Artystów Plastyków we Wrocławiu (pol.). DSAP.free.ngo.pl. [dostęp 2011-10-31].