Letnia burza

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj
Letnia burza
Sommersturm
Gatunek dramat
Data premiery Świat 2 września 2004
Polska kwiecień 2009 (DVD)
Polska 16 kwietnia 2010 (tv)
Kraj produkcji Niemcy Niemcy
Język niemiecki
Czas trwania 98 minut
Reżyseria Marco Kreuzpaintner
Scenariusz Thomas Bahmann
Marco Kreuzpaintner
Muzyka Niki Reiser
Matthew Caws
Zdjęcia Daniel Gottschalk
Scenografia Heike Lange
Kostiumy Anke Winckler
Montaż Hansjörg Weißbrich
Produkcja Jakob Claussen
Ulrike Putz
Thomas Wöbke
Budżet 2 700 000 €
Portal Film

Letnia burza (oryg. Sommersturm, ang. Summer Storm), niemiecki dramat z 2004 roku w reżyserii i na podstawie scenariusza Marco Kreuzpaintnera.

Jak twierdzi reżyser i scenarzysta zarazem, historia przedstawiona filmie, przypomina jego własny coming out jako młodego geja.

Zarys fabuły filmu „Letnia burza”

Film opowiada o zmaganiach z własną seksualnością geja Tobiego zakochanego w swoim najlepszym przyjacielu Achimie. Obaj mają dziewczyny i całą czwórką uczestniczą w obozie wioślarskim. W pobliżu swe obozowisko ma również drużyna gejów.

Fabuła filmu „Letnia burza”

Information icon.svg Uwaga: poniżej znajdują się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu.

Tobi (Robert Stadlober) i Achim (Kostja Ullmann) są od dzieciństwa dobrymi przyjaciółmi i razem należą do klubu wioślarskiego RSC w bawarskim mieście Starnberg na południu Niemiec. Są niemal nierozłączni i dobrze się rozumieją.

Podczas treningu biegowego w lesie Tobi wpada na nisko zwisającą gałąź, upada i nie rusza się. Achim dostrzega to i zatrzymuje się, martwiąc się, że przyjacielowi coś się stało. Tobi z zaskoczenia wypluwa mu w twarz strumień wody z kałuży. Chłopcy spóźniają się na trening, za co trener Hansi (Jürgen Tonkel) karze ich dodatkowymi pracami przy łodziach. Po pracy chłopcy żartują i wygłupiają się, a na koniec wspólnie się masturbują.

Wieczorem odbywa się impreza klubu wioślarskiego, podczas której między innymi, ojciec jednego z zawodników – Georga Schorscha (Tristano Casanova), będący znanym w regionie dystrybutorem maszyn rolniczych obiecuje klubowi nowe dresy i torby sportowe. Tobi i Achim tymczasem udają się do kręgielni i wspólne palą marihuanę. Rozmawiają o wspólnych planach na przyszłość, a Tobi chce wyznać Achimowi, że jest w nim zakochany. Brakuje mu jednak odwagi, by to zrobić i zamiast tego mówi Achimowi, że już spał ze swoją dziewczyną Anke (Alicja Bachleda-Curuś). Kiedy chłopcy tańczą ze swoimi dziewczynami, Tobi utrzymuje bliski kontakt fizyczny z Anke, ale cały czas wpatruje się w Achima tańczącego z Sandrą (Miriam Morgenstern).

Następnego dnia drużyna wyjeżdża na obóz wioślarski do Bergisch. Niektórzy chłopcy mają spore oczekiwania związane z obecnością kobiecej drużyny z Berlina. Tuż po przyjeździe jeden z nich zostaje znaleziony cierpiący z powodu przyciętego przez zamek błyskawiczny napletka. Okazuje się, że doszło do tego gdy podglądał koleżanki z dziewczęcej drużyny katolickiej.

Drużyna RSC poznaje również innych zawodników. W rozmowie z kolegami z innego obozu pada uwaga, że mają błąd ortograficzny w nazwie „Queerschlag”. Okazuje się jednak, że nie jest to błąd, tylko nazwa zawiera w sobie słowo queer, a cała drużyna składa się wyłącznie z gejów. Wzbudza to zaskoczenie i mieszane reakcje u członków drużyny RSC. Tobi, Achim i ich dziewczyny nie widzą w tym żadnego problemu podczas gdy Schorsch wykazuje reakcje homofobiczne.

Podczas obozu w różnych okolicznościach daje się zauważyć brak zainteresowania Anke ze strony Tobiego, który stara się przebywać jak najwięcej z Achimem. Zakrada się również w stronę obozu gejowskiej drużyny i przygląda się jej zawodnikom z zaciekawieniem. Anke dowiaduje się, że Tobi chwali się seksem z nią, choć do niego nie doszło. Tobiemu udaje się jednak wmówić jej, że jest to wyłącznie wynikiem jego nieśmiałości. Achim również dowiaduje się, że Tobi nie mówił prawdy w kwestii swojej seksualnej inicjacji z Anke. Po wspólnym pływaniu chłopcy kładą się obok siebie na ręcznikach na pomoście. Tobi powoli zbliża swe usta do ciała Achima i całuje go, co wywołuje w nim gniew. Achim ucieka, a Tobi, wołając za nim, wyrzuca mu, że wspólna masturbacja jest dla niego w porządku a pocałunek nie. Całą sytuację obserwują zawodnicy Queerschlag

Tobi ucieka przed nimi do wody, ale po chwili wychodzi i spędza z chłopcami całe popołudnie. W końcu zasypia w słońcu, co kończy się dla niego silnymi oparzeniami słonecznym. Leo (Marlon Kittel) z gejowskiej drużyny, który jako jedyny został z Tobim, proponuje, że posmaruje mu kremem plecy. Dochodzi do pocałunku, a Tobi doświadcza swego pierwszego seksu z chłopakiem.

Gdy wraca do obozu, spotyka Anke, która znalazła dyskretne miejsce i chce zaradzić nieśmiałości swojego chłopaka i nakłonić go do seksu. Tobi decyduje się wyznać jej prawdę i ujawnić się jako gej. Anke mimo rozczarowania rozumie Tobiego i stara się go wspierać.

W tym czasie Malte Peters (Hanno Koffler) z gejowskiej drużyny postanawia wykorzystać aspiracje Schorscha i mimo jego niechęci do gejów nakłonić go do seksu. Całuje go. Schorsch krzyczy i ucieka. Jego przedłużająca się nieobecność wzbudza niepokój w obozie i skłania obie drużyny do wspólnych poszukiwań. Gdy Schorsch się w końcu odnajduje, okazuje się, że znika Achim i Sandra. Choć większość drużyny domniemuje, że są razem, dobrze się bawiąc, Tobi stanowczo domaga się poszukiwania ich. Podczas kłótni Tobi wypiera się swojej homoseksualności. Dochodzi do bójki, w której z kontuzjowany zostaje Leo.

W wyniku burzy przewraca się drzewo niszcząc jedną z łodzi. Trener Hansi zarządza ewakuację obozu do pobliskiego schroniska, gdzie dochodzi do sprzeczki między Tobim a Achimem, który ma ochotę dzielić pokój wyłącznie z Sandrą czym rani uczucia Tobiego.

Tobi spędza noc w pokoju z Leo, którego drużyna również schroniła się w tam przed burzą. Leo zachęca Tobiego by ujawnił swą homoseksualność. Dochodzi do tego rankiem podczas śniadania, dzięki czemu atmosfera w zespole poprawia się.

Pozostają jednak dwa problemy związane z konkursem kończącym obóz: zniszczona łódź drużyny RSC i kontuzja Leo z drużyny Queerschlag. Ostatecznie Schorsch zastępuje kolegę z przeciwnej drużyny, a na jego miejscu występuje Anke. Po konkursie, w którym pierwsze miejsce zajmuje Queerschlag a drugie RSC, na podium Malte z nienacka całuje, wciąż czującego się nieswojo, Schorscha, a Achim wypluwa strumień szampana prosto w twarz Tobiego co pokazuje, że nadal są przyjaciółmi.

Information icon.svg Tu kończą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu.

Materiał filmowy

Obsada

 • Robert Stadlober jako Tobi
 • Kostja Ullmann jako Achim
 • Alicja Bachleda-Curuś jako Anke
 • Miriam Morgenstern jako Sandra
 • Jürgen Tonkel jako Hansi
 • Hanno Koffler jako Malte Peters
 • Marlon Kittel jako Leo
 • Angelika Brennfleck jako Thea
 • Josefine Müller jako Claudia
 • Joseph M'Barek jako Ferdinand
 • Tristano Casanova jako Georg Schorsch
 • Roman Storm jako Günther
 • Jeff Fischer jako Flasche
 • Johannes Franke jako Martin
 • Anton Rattinger jako Gruber
 • Gerhard Oberwetter jako Busfahrer
 • Laura Maire jako głos Anke (dubbing)

Nagrody

 • Munich Film Festival 2004:
Nagroda Publiczności (Marco Kreuzpaintner)
 • New Faces Awards 2005:
nagroda New Faces w kategorii reżyser (Marco Kreuzpaintner)
Nagroda Publiczności w kategorii film fabularny (Marco Kreuzpaintner)
 • Undine Awards 2005:
nagroda Undine w kategorii najlepszy młody aktor w filmie kinowym (Robert Stadlober)