Liberace

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj
Liberace
Liberace 7 Allan Warren.jpg
Liberace (1968)
Urodzony 16 maja 1919
Stany Zjednoczone West Allis
Zmarł 4 lutego 1987
Stany Zjednoczone Palm Springs
Liberace (1983)
Muzeum Liberace w Paradise w stanie Nevada

Liberace (wł. Wladziu Valentino Liberace), amerykański pianista i showman o polsko-włoskich korzeniach, urodzony 16 maja 1919 r. w West Allis w stanie Wisconsin, zmarł 4 lutego 1987 r. w Palm Springs w stanie Kalifornia.

Liberace urodził się w rodzinie o tradycjach muzycznych, ojciec Włoch Salvatore Liberace był trębaczem, matka Polka Frances Zuchofski pianistką. Sam Liberace często mówił o swoich polskich korzeniach. Zafascynowany był polskim kompozytorem Ignacym Paderewskim, który pomógł mu w zdobyciu stypendium w Wisconsin College of Music.

Orientacja seksualna Liberace

Liberace, który był gejem nigdy nie dokonał coming outu. Publicznie starał się walczyć z pogłoskami o swojej homoseksualności głównie poprzez utrzymywanie przyjaźni i bliskich relacji z kobietami.

W latach 1976-1982 Liberace był w związku z młodszym od siebie o 39 lat Scottem Thorsonem. Ich związek został ukazany w filmie Behind the Candelabra w reżyserii Stevena Soderbergha.[1] Scenariusz do filmu powstał w oparciu o autobiograficzną powieść Behind the Candelabra: My Life With Liberace autorstwa Scotta Thorsona.

W 2011 roku w jednym z wywiadów, aktorka i bliska przyjaciółka Liberace, Betty White powiedziała, że zgodnie z pogłoskami Liberace był gejem i gdy pojawiały się informacje na temat jego homoseksualności pokazywali się razem publicznie.

Śmierć Liberace

Liberace zmarł w swoim domu 4 lutego 1987 roku na zapalenie płuc będące następstwem AIDS.

Materiał filmowy

Przypisy