Maciej Michalski

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj
Maciej Michalski
Data i miejsce
urodzenia
26 listopada 1981
Polska Sycewo
Zawód reżyser
scenarzysta
kompozytor
Lata aktywności od 2002
Portal Film

Maciej Michalski, polski reżyser, scenarzysta i kompozytor, urodzony 26 listopada 1981 roku w Sycewie (woj. wielkopolskie).

Maciej Michalski jest otwarcie mówiącym o swojej orientacji gejem.[1] Jest absolwentem poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych (obecnie Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu).

Kariera zawodowa

Maciej Michalski jako reżyser filmowy zaczynał od filmów średniometrażowych „Scanda” (2003) i „Dom lalek” (2005), później wyreżyserował dokument „Olive oil”. Jego debiut pełnometrażowy nastąpił w 2009 roku filmem Królowa śniegu opowiadającym o związku homoseksualnym. W 2013 roku powstał kolejny pełnometrażowy film Michalskiego – Kanadyjskie sukienki, w którym pojawiają się fakty z jego dzieciństwa i wątki gejowskie.

Michalski współpracował Justyną Steczkowską, dla której wyreżyserował teledyski do „Call me”, „Daj mi chwilę” i „Kim tu jestem”, z Łukaszem Zagrobelnym („U mnie maj”) a także z muzykami, Ireną Jarocką, Indigo i Cristiną Bien.

Nagrody

Maciej Michalski jest dwukrotnym zwycięzcą OGAE Video Contest za najlepszy teledysk w Europie, zdobył także 2 nagrody na Festiwalu Polskich Filmów w Los Angeles (najlepsza produkcja autorska oraz nagroda im Piotra Łazarkiewicza dla młodego talentu).

Materiał filmowy

Cytaty

Tematy gejowskie pojawiają się w moich filmach, ponieważ uważam, że warto je poruszać. Chcę, żeby ludzie spoza środowiska mogli również do nich dotrzeć. Dlatego moje historie są tak uniwersalne. Nie traktują tylko o randkach gejowskich czy o seksie, ale dotyczą wielu problemów. Z drugiej strony moje filmy są o tyle atrakcyjne dla społeczności gejowskiej, że grają tam ikony gejowskie, jak Ewa Kasprzyk. To są filmy bardzo kobiece, co również może się podobać. – Maciej Michalski
Jeżeli my jako geje chcemy, żeby społeczeństwo było tolerancyjne, to powinniśmy normalnie w nim funkcjonować, a nie zamykać się w gejowskich klubach lub wychodzić raz w roku na ulicę. To tak naprawdę nic nie zmienia. Ludzi należy przyzwyczajać w codziennych sytuacjach.[1] - Maciej Michalski

Filmografia

Reżyser filmowy
Scenarzysta
Aktor

Przypisy