Maciej Nowak

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj
Maciej Nowak
Urodzony 17 grudnia 1964
Polska Warszawa
Zawód teatrolog
krytyk kulinarny
Odznaczenia
POL Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis BAR.png

Maciej Nowak polski teatrolog, krytyk teatralny i kulinarny, urodzony 17 grudnia 1964 roku w Warszawie.

Maciej Nowak jest otwarcie mówiącym swojej orientacji gejem. Publicznego coming outu jako osoba homoseksualna dokonał w 2001 roku na łamach Gazety Wyborczej w artykule, w którym skrytykował raport na temat poziomu homofobii przygotowany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Gejów i Lesbijek (ILGA).

We wrześniu 2012 roku Maciej Nowak w swoim felietonie „Mężczyźnie nie jadają zup mlecznych” zamieszczonym w dodatku do Gazety WyborczejDuży Format, napisał między innymi: Jestem szczęśliwy, że jestem pedałem. Część mediów uznała ten tekst za jego gejowski coming out.

Kariera zawodowa

Maciej Nowak rozpoczął karierę zawodową w 1983 roku pisząc dla miesięcznika „Teatr”. W latach 1988–1989 był w redakcji „Pamiętnika Teatralnego”. Od 1990 do 1992 roku był twórcą i redaktorem naczelnym „Gońca Tatralnego”. W 1997 roku rozpoczął współpracę z Gazetą Wyborczą, w której do 2000 roku był kierownikiem działu kultury. W latach 2000-2006 był dyrektorem naczelnym i dyrektorem artystycznym Teatru Wybrzeże w Gdańsku. W 2008 roku tygodnik Polityka uznał Macieja Nowaka za najbardziej wpływową postać polskiego teatru. Obecnie Maciej Nowak publikuje swoje teksty m.in. w Przekroju i Gazecie Wyborczej, dla której pisze recenzje kulinarne. W ciągu 15 lat zrecenzował około 800 lokali.

Materiał filmowy

Wybrane cytaty

Żyję życiem idealnym. Niczego nie chciałbym zmienić. Jestem szczęśliwy, że jestem pedałem. Nie mam żadnych zobowiązań, nie mam dzieci, nie muszę o nie dbać. Wciąż pozostałem po stronie synów, mimo że mam 48 lat. Kiedyś na kacu wysłałem do rodziców SMS-a: „Czy jestem waszym rozczarowaniem?”. A oni mi odpisali: „Raczej oczarowaniem...”
— Maciej Nowak


Od kilku dni wiem już, że jestem człowiekiem niepełnowartościowym. Przynajmniej w ocenie specjalistów od krwiodawstwa, którzy wspólnie z mediami organizowali na Wybrzeżu akcję zachęcającą do oddawania krwi. Na udział w niej przystałem z ochotą. Nie przechodziłem żółtaczki, nie jestem chory na żadną zakaźną chorobę, jestem wielki i silny, mam popularną i często potrzebną grupę 0 Rh+. Wydawałem się dobrym materiałem na krwiodawcę. Niestety, w ostatniej chwili okazało się, że moja krew jest bezwartościowa. Dlaczego? Nie przyjmuje się krwi od osób homoseksualnych - zabrzmiał wyrok lekarzy. W pierwszej chwili pociemniało mi w oczach, później wściekłość przemieniła się w gorzką bezradność, gdy okazało się, że takie są międzynarodowe normy transfuzjologii. Rok temu protestowałem w tym miejscu przeciwko rozpowszechnianej przez część środowiska gejowskiego histerycznej wizji Polski jako kraju nietolerancji i zaścianka. Pisałem, że w Polsce, będąc homoseksualistą, można żyć godnie, twórczo i bezpiecznie. I ciągle w to wierzę. Co jednak myśleć o świecie, który toleruje przepisy niezgodne ze współczesnym stanem wiedzy, odbierające mi prawo do najbardziej elementarnych ludzkich gestów?
— Maciej Nowak[1]

Nagrody

  • medal Gloria Artis (2005)
  • nagroda im. Schillera (2002)
  • nagroda Artystycznej Młodych im. Wyspiańskiego (1990)

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. Maciej NOWAK, ur. 1964, historyk sztuki, teatrolog (pol.). polgej.pl. [dostęp 2012-10-22].