Macklemore

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ben Haggerty
Macklemore The Heist Tour 1 cropped.jpg
Macklemore
Urodzony 19 czerwca 1983
Seattle
Zawód piosenkarz

Macklemore, właściwie Ben Haggerty (ur. 19 czerwca 1983 w Seattle), amerykański raper. Karierę muzyczną rozpoczął w 2000 roku. Obecnie współpracuje z producentem Ryanem Lewisem, skrzypkiem Andrew Joslynem oraz trębaczem Owuor Arunga. Wydał jeden mixtape, trzy minialbumy oraz jeden album zanim podpisał kontrakt z wielką wytwórnią płytową. Jego teledysk do singla "Thrift Shop" zyskał ponad 762 milionów wyświetleń w serwisie YouTube, dotarł do pierwszego miejsca na liście Billboard Hot 100, sprzedając się w liczbie pięciu milionów kopii. Wydał również singiel "Can't Hold Us" razem z Ryanem Lewisem i Rayem Daltonem. Macklemore wraz z producentem Ryanem Lewisem 8 października 2012 roku wydał swój debiutancki album, zatytułowany The Heist, który dotarł do 2. miejsca na liście Billboard 200, sprzedając się w pierwszym tygodniu w ilości 78 tysięcy kopii. Podczas 56 gali Grammy w 2014 roku duet Macklemore & Ryan Lewis zdobył po cztery nagrody.

Same Love

Same Love” jest utworem hip-hopowym należącym do podgatunku nazywanego świadomym hip-hopem, czyli skupiającym się na problematyce społecznej. Albumowa wersja piosenki trwa 5 minut i 20 sekund, natomiast wersja radiowa trwa 4 minuty i 9 sekund.

Piosenka „Same Love” powstawała w związku z kampanią związaną z tak zwanym Referendum 74, dotyczącym równości małżeńskiej w stanie Waszyngton. Macklemore stwierdził, że piosenka powstała nie tylko jako wsparcie dla idei równości małżeńskiej, ale i ze względu na frustrującą homofobię, która panuje w środowisku hip-hopowców.

Singiel Same Love osiągnął pierwsze miejsce na listach przebojów w Nowej Zelandii i Australii oraz 14 miejsce na amerykańskiej liście Billboard Hot 100.

Na okładce singla Same Love znajduje się wujek Macklemore'a – John Haggerty i jego partner Sean.