Michał Znaniecki

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj
Michał Znaniecki
Urodzony 28 czerwca 1969
Polska Warszawa
Zawód reżyser teatralny

Michał Znaniecki, polski reżyser teatralny, scenograf, dramaturg, pedagog, były dyrektor Teatru Wielkiego w Poznaniu, urodzony 28 czerwca 1969 roku w Warszawie.

Życie prywatne

Michał Znaniecki jest otwarcie mówiącym o swojej orientacji gejem. Jest mężem baskijskiego ekonomisty i muzyka, obecnego dyrektora artystycznego Opery w Bilbao – Jona Paula Laki, którego Znaniecki poznał w 2006 roku na premierze „Latającego Holendra” Wagnera, w operze w Bilbao w Hiszpanii. Para wzięła ślub 30 listopada 2012 roku w Bilbao w XVIII-wiecznym ratuszu. Ceremonia prowadzona była przez sędziego w trzech językach, po angielsku, hiszpańsku i baskijsku. Wśród gości ceremonii byli między innymi: dziennikarka Monika Richardson, stylista Tomasz Jacyków, śpiewak operowy Mariusz Kwiecień, prezeska Gruner+Jahr Polska Magdalena Malicka i aktor Zbigniew Zamachowski.

Relacja ze ślubu zatutułowana Ach, co to był za ślub!, autorstwa Moniki Richardson została zamieszczona w numerze 2/2013 dwutygodnika Gala. Monika Richardson od strony obecnej żony ojca jest przyszywaną kuzynką Michała Znanieckiego.

Ze względu na dyskryminacyjne praktyki polskich Urzędów Stanu Cywilnego, Michał Znaniecki nie uzyskał zaświadczenia stwierdzającego brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa, gdyż jak twierdzą urzędnicy jest to niemożliwe ze względu na brak uregulowań dotyczących związków jednopłciowym w polskim prawie. Zamiast dokumentu potrzebnego do zawarcia związku małżeńskiego za granicą, Znaniecki otrzymał odręczne pismo sporządzone przez kierowniczkę warszawskiego Urzędu Stanu Cywilnego, w którym opisała z jakich powodów nie może wydać wymaganego zaświadczenia. Ten dokument okazał się wystarczający, choć jak twierdzi Znaniecki, pomógł mu fakt, że stał się w Hiszpanii osobą rozpoznawalną.[1]

Michał Znaniecki jest synem tragicznie zmarłej w 2008 roku aktorki Wandy Koczeskiej i dziennikarza telewizyjnego Macieja Znanieckiego.

Kariera Zawodowa

Znaniecki studiował wiedzę o teatrze na PWST a następnie na Uniwersytecie w Bolonii u Umberto Eco. W wieku 24 lat jako najmłodszy w historii reżyser zadebiutował w mediolańskiej La Scali. W 1995 roku został uznany największym młodym talentem reżyserskim we Włoszech. Reżyserował spektakle w teatrach operowych i dramatycznych we Włoszech, Francji, Irlandii i Polsce. Jest wykładowcą we włoskich szkołach teatralnych oraz autorem ponad 150 spektakli muzycznych i dramatycznych.

Nagrody i odznaczenia

Michał Znaniecki został dwukrotnie nagrodzony Złotą Maską (za Spektakl Roku 2007 r. musical „Dr Jekyll and Mr Hyde” i w 2009 r. za reżyserię „Producentów” w Teatrze Rozrywki w Chorzowie). W 2008 roku otrzymał Medal Regionu Puglia za osiągnięcia artystyczne.

W 2012 r. Znaniecki został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Opera „Eugeniusz Oniegin” Piotra Czajkowskiego wyreżyserowana przez Znanieckiego w operze w Bilbao w 2011 roku została uhonorowana prestiżową nagrodą Fundacji Premios Líricos Teatro Campoamor za najlepszą produkcję premierową roku w Hiszpanii.

Cytaty

Paradoksalnie pomogli nam hiszpańscy i baskijscy politycy. Szczególnie ostatni przechył na prawo i wybór konserwatywnej partii PP na partię rządzącą w Hiszpanii był ciekawym wydarzeniem. Małżeństwa homoseksualne są w Hiszpanii zawierane od ośmiu lat i przestały być dla kogokolwiek sensacją. Ale PP postanowiła zaskarżyć ustawę o małżeństwach jednopłciowych do Trybunału Stanu. To był papierek lakmusowy dla sytuacji społecznej w kraju: niektórzy prominentni politycy konserwatywni okazali się homoseksualistami, którzy porzucili swoje żony (a prawie wszyscy je mieli, ja również miałem dziewczyny do 24. roku życia) i od lat żyją w legalnych małżeńskich związkach homoseksualnych. Opór społeczny wobec zmian (powrotu do przeszłości) był tak wielki, że projekt wylądował w koszu. Hiszpania już nigdy nie będzie homofobiczna.[2] – Michał Znaniecki

Materiał filmowy

Przypisy

Linki zewnętrzne