Modinos przeciwko Cyprowi

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj
Modinos przeciwko Cyprowi
Sąd Europejski Trybunał Praw Człowieka
Skarżący Alecos Modinos
Państwo Cypr Cypr
Sygnatura 15070/89
Data rozstrzygnięcia 22 kwietnia 1993 r.
Wyrok stwierdzono naruszenie art. 8. Konwencji
Orzecznictwo ETPC związane z LGBT
Prawo Portal Prawo

Modinos przeciwko Cyprowi, sprawa ze skargi nr 15070/89, rozpatrzona przez Europejski Trybunał Praw Człowieka, który 22 kwietnia 1993 r. wydał wyrok stwierdzający, że Cypr naruszył art. 8. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Przedmiot skargi w sprawie Modinos przeciwko Cyprowi

Wnioskodawca, pan Alecos Modinos jest gejem żyjącym w związku z innym mężczyzną. Jest też prezesem „Ruchu Wyzwolenia homoseksualistów na Cyprze”. Skarżący stwierdza, że cierpi przez zmęczenie, lęk i strach przed ściganiem ze względu na obowiązujące przepisy prawne, które kryminalizują niektóre akty homoseksualne.

W tym czasie cypryjski kodeks karny przewidywał za kontakty homoseksualne do 14 lat pozbawienia wolności.

Wyrok Trybunału w sprawie Modinos przeciwko Cyprowi

Trybunał stwierdził (stosunkiem głosów 8 do 1), że istnienie przepisów prawnych, uznających określone czynności homoseksualne za niezgodne z prawem, wpływało w sposób ciągły i bezpośredni na życie prywatne skarżącego. Władze cypryjskie nie wykazały, że „pilna potrzeba społeczna” wymagała takiego ustawodawstwa, a zatem doszło do naruszenia artykułu 8. Konwencji.

Środki zasądzone na rzecz skarżącego w sprawie Modinos przeciwko Cyprowi

Trybunał uznał, że ​​biorąc pod uwagę okoliczności tej sprawy, stwierdzenie naruszenia artykułu 8. Konwencji stanowi wystarczające zadośćuczynienie dla skarżącego.

Trybunał jednogłośnie zasądził od Cypru na rzecz skarżącego 6836 funtów cypryjskich z tytułu kosztów sądowych i wydatków.