Monika Czaplicka

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj
Monika Czaplicka
Czaplicka.jpg
Urodzona 3 października 1987
Katowice Polska
Coming out czerwiec 2008
Pseudonimy OurWebGoddess, Magiczne Paluszki, WszechObecna, Monika Słodka Czaplicka, Jej Czaplickość
Znana z aktywistka lesbijska
Zawód działaczka społeczna
Kolekcja cytatów w Wikicytatach Kolekcja cytatów w Wikicytatach

Monika Czaplicka (ur. 3 października 1987), aktywna działaczka na rzecz LGBT w Polsce. Od lat członkini i wolontariuszka wielu organizacji na rzecz osób nieheteronormatywnych w Polsce i na świecie. Obecnie najbardziej zaangażowana jest w walkę o związki partnerskie[1].


Życiorys

Działalność zawodowa i społeczna

Monika Czaplicka jest magistrą socjologii Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego - swoją pracę magisterską napisała na temat wpływu Facebooka na możliwość prawnego usankcjonowania związków partnerskich w Polsce. Może pochwalić się ukończonymi różnymi kursami i szkoleniami z zakresu równości i antydyskryminacji m.in. Queer Studies, Sztafetą do równości itp. Pracowała w kilku agencjach reklamowych (specjalność: marketing internetowy) i gazetach z dziedziny marketingu. Obecnie pisze dla Socjomanii[2]. Nie związana nigdy z żadną partią polityczną. To także członkini Stowarzyszenie na rzecz Kultury Różnorodności bez!miar, pomaga w organizowaniu warszawskiej Manify wraz z Porozumieniem Kobiet 8 Marca, uczestniczy w pracach akcji Miłość nie Wyklucza, jest jedną z twórczyń akcji "Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka"[3], której jednym z założeń, obok promocji czytelnictwa jest też aktywne pokazywanie różnorodności - w tym orientacji seksualnych[4].

Działała w Kampanii Przeciw Homofobii[5]; koordynuje portal Homoseksualizm.org.pl[6]; wspierała Fundację Równości jako członkini Zarządu; współorganizatorka EuroPride 2010[7]; inicjatorka petycji do marszałka o uchwalenie ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich[8]. Pomagała przy projektach UFy i Trans-Fuzji. Pisze do mediów LGBTQ[9].

Regularnie występuje w mainstreamowych mediach mówiąc o sytuacji osób LGBTQ w Polsce[10][11][12]. Pojawiła się też w kilku filmach m.in. Coming out po polsku (z 2011 roku) czy Trans-akcja (2011).


Aktywnie działa na rzecz kultury lesbijskiej rysując komiksy[13] i pisząc Noweleski. Założyła Queer Movies Production[14] - nieformalną grupę zajmującą się tworzeniem filmików o tematyce LGBTQ. W planach ma przygotowanie serialu o branży.

Za swoje "zasługi" trafiła na listę potworów aktywistów Ewy Tomaszewicz:

działaczka krzykaczka, samozwańcza ikona ruchu lesbijskiego. Związana z KPH, Fundacją Równości, UFĄ, portalem Homoseksualizm.org.pl i pewnie setką innych inicjatyw. Nieskoordynowana i chaotyczna. Chce robić wszystko. Zawsze. Wszędzie. Niekontrolowana bywa niebezpieczna

[15]

Życie prywatne

Prywatnie jest pasjonatką social media, ogląda za dużo filmów lesbijskich[16], uwielbia muzykę Anny Marii Jopek i swoich cudownych przyjaciół, bez których nie może żyć. Komponuje i tworzy muzykę[17]. Określa siebie jako Katoliczka, ale wyznaje wiarę, a nie "kościół"[9]. Szczególnie po sytuacji z mszy za jedną aktywistkę lesbijską[18].

Cytaty

Wypowiedzi o Monice Czaplickiej (z przymrużeniem oka ;)

Jako Boska Czaplicka musisz dbać o swój wizerunek nawet z rozwiniętą gruźlicą (Marcin Szczepkowski; 16.07.2011)
Pomyślałam, że warto było się urodzić by Cię poznać (Emilia Bylińska; 9.07.2011)
Monika, ty jedna charyzmą nadrabiasz za cały pułk lesbijek (Małgorzata Sznyta; 19.04.2011)
Aj Moniczka, Moniczka. Mała niepewna istotka, a potem przychodzi co do czego i jakieś europride z tego wychodzi (Małgorzata Marciniak; 25.02.2011)
Pomyślałam, że warto było się urodzić by Cię poznać (Emilia Bylińska; 9.07.2011)
She has a big heart and is a truly open person, and it felt like we already knew each other (and in a way we already did, through much less than six degrees of separation!). (Linnea Ornstein; 22.02.2011)
Monika is fun to be with, flexible and full of energy (Chris Morrissey; 28.01.2010)
nie jesteś aktywna, seksowna ani zajebista? wow...! :D a co Ci się stało? ;) (Anonimka; 28.01.2010)
seksiak z ciebie jak ja pierdolę, i jesteś niczym połączenie Gagi i Rodowicz, oraz że ich tam wszystkich rozpieprzysz :) (Anonimka; 2.12.2010)
the world needs more Monika's (James Norman; 5.10.2010)
Wyrabiasz gejowsko-lesbijski plan pięcioletni w niecały tydzień (Małgorzata Marciniak; 2010)


Ulubione cytaty

impossible is nothing
rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki, na cuda potrzebuję trochę czasu
don't wait for the perfect moment; take the moment and make it perfect
Gdy wszyscy wiedzą, że coś jest niemożliwe, przychodzi ktoś, kto o tym nie wie, i on to robi.

Albert Einstein

And always remember: life is not measured by the number of breaths we take, but by the moments that take our breath away.

Wypowiedzi Moniki Czaplickiej

o KPH:

Nasze działania to nie tylko wielkie akcje jak „Niech nas zobaczą”, czy Festiwal „Równe Prawa do Miłości” (szykuje się już 6 edycja), ale także działania, które na co dzień nie są takie widoczne: pomoc psychologiczna, pomoc prawna, portale edukacyjne (np. Homoseksualizm.org.pl), zdobywanie grantów na projekty monitoringu mediów czy szkoleń dla studentów psychologii czy pedagogiki, projekt Razem Bezpieczniej – długo mogłabym wymieniać. To także 1%, który w całości przekazujemy naszym grupom lokalnym, które organizują marsze i parady, pokazy filmowe. Coraz więcej miejsc na mapie ma porady psychologiczne, imprezy branżowe i inne tęczowe wydarzenia. (Femka.net – 18.09.2011)

[19]

Ktoś kiedyś, gdy próbował wytłumaczyć, że kropla drąży skałę powiedział: jeśli nie wierzysz, że małe ma wpływ – spróbuj iść spać z komarem w pokoju. KPH, po 10 latach swojego istnienia już nie jest tym małym komarem – mamy oddziały w prawie wszystkich większych miastach w Polsce i kilku mniejszych, jesteśmy znaną organizacją zarówno wśród polityków, jak i przeciętnych ludzi. KPH to nie tylko organizacja: to przede wszystkim ludzie tacy jak Ty i ja. I w tym tkwi nasza siła. Życzę KPH, żeby w ciągu następnej dekady przyłączyli się do nas wspaniali ludzie, którzy będą pchać to stowarzyszenie do przodu. (Femka.net – 18.09.2011)

Na pytanie czym się zajmuje:

To trudne pytanie :) Nazwałabym się aktywistką lesbijką, chociaż w miarę możliwość wspieram całe LGBTQ. (homoseksualizm.org.pl – 20.01.2012)

[20] o EuroPride:

Dla Polski EuroPride było wydarzeniem symbolicznym - staliśmy się w ten sposób częścią tej "zachodniej" Europy - chociaż nadal krucho u nas z prawami dla osób LGBTQ i mimo, że poziom dyskursu jest żenujący w wielu momentach, dla części osób był to swego rodzaju znak czasów. Na pewno pokazało, że jest nas trochę i na pewno wiele nauczyło dziennikarzy - widzę jakościową różnicę w publikowanych materiałach. (homoseksualizm.org.pl – 20.01.2012)

o poparciu związków partnerskich:

To badanie CBOSu pokazuje jak ważne jest, w procesie badawczym, formułowanie pytania. Większość ludzi, która przeczyta streszczenie wyników, zakoduje sobie tylko skok negatywnych postaw Polaków i Polek wobec związków partnerskich jednopłciowych. W końcu w 2010 roku poparcie sięgało 45 procent, w 2008 – 41 proc., w 2005 roku 46 proc., teraz tylko 25 proc. Odpowiedź znajdziemy w zadanym pytaniu. Dotychczas brzmiało: "Czy, Pana(i) zdaniem, pary gejów i lesbijek, czyli dwóch osób tej samej płci pozostających ze sobą w intymnym związku, powinny mieć prawo: zawierać związki niebędące małżeństwem, w których partnerzy mieliby prawa majątkowe przysługujące małżonkom, np. prawo do wspólnego opodatkowania, prawo do dziedziczenia po zmarłym partnerze" (później respondent jest pytany o małżeństwa i adopcję). Tym razem pytanie brzmiało: Czy, Pana(i) zdaniem, możliwość zawierania formalnych związków partnerskich powinni(y) dwie osoby tej samej płci żyjące wspólnie w związku? (tak, zapomnieli w raporcie o słowie "mieć") - kiedy zestawimy to pytanie z identycznym o kobietę i mężczyznę (dotychczas nie pytano o związki partnerskie dla par różnopłciowych) widać z czego wynika różnica. (innastrona.pl – 22.06.2011)

[21] o swoim coming oucie:

Czekałam po prostu na odpowiedni moment. Na początku wolałam porozmawiać o tym ze swoim bratem i dopiero później powiedzieć rodzicom. Plany planami, a wyszło inaczej. Na drugim roku napisałam pracę nt. osób homoseksualnych. Referat wysłałam rodzicom. Kilka dni później zatelefonował do mnie brat: "Dokonałaś comming outu (z ang. wyjście z szafy; proces samodzielnego ujawniania orientacji seksualnej) i nawet nie zadzwonisz?" - zapytał się. Zupełnie o tym nie pomyślałam - już wcześniej zajmowałam się tą tematyką, ale tym razem opisałam siebie - oczywiście bez imienia, ale rodzice i tak poznali, że to o mnie. (wiadomosci 24.pl – 11.03.2011)

[22]

Materiały filmowe

Przypisy

 1. Jakie szanse na uchwalenie ma projekt ustawy o związkach partnerskich? (pol.). wstronekobiet.pl, 2011-06-17. [dostęp 2012-01-22].
 2. Autorzy: Monika Czaplicka (pol.). socjomania.pl. [dostęp 2012-01-22].
 3. o nas (pol.). nieczytasz.pl, 2011-09-06. [dostęp 2012-01-22].
 4. Magdalena Dropek: "Czytelniczy erotyzm" oraz różnorodność (pol.). innastrona.pl, 2011-12-13. [dostęp 2012-01-22].
 5. Ludzie KPH (pol.). kph.org.pl. [dostęp 2012-01-22].
 6. Kontakt (pol.). homoseksualizm.org.pl. [dostęp 2012-01-22].
 7. Warszawa przygotowuje się do bitwy (pol.). rownosc.blogspot.com. [dostęp 2012-01-22].
 8. Katarzyna Wiśniewska: Skazana na płeć (pol.). gazeta.pl, 2009-07-04. [dostęp 2012-01-22].
 9. 9,0 9,1 Kontrowersje wokół parady (pol.). wstronekobiet.pl. [dostęp 2012-01-22]. Błąd rozszerzenia cite: Nieprawidłowy znacznik <ref>; nazwę „wstrone2” zdefiniowano więcej niż raz z różną zawartością
 10. Magdalena Dubrowska: Całowali i przytulali się w metrze. W obronie gejów (pol.). gazeta.pl, 2011-06-06. [dostęp 2012-01-22].
 11. Agata Dutkowska: Kiedy kobieta kocha kobietę (pol.). wp.pl, 2011-10-27. [dostęp 2012-01-22].
 12. Katarzyna Szustow: Materiały: Lepiej późno niż wcale (pol.). tokfm.pl, 2012-12-04. [dostęp 2012-01-22].
 13. Dziewczyny rysują (pol.). dziewczynyrysuja.blogspot.com. [dostęp 2012-01-22].
 14. Queer Movies Production (pol.). facebook.com. [dostęp 2012-01-22].
 15. Galeria potworów - część pierwsza (pol.). trzyczesciowygarnitur.blogspot.com. [dostęp 2012-01-22].
 16. Filmy o zmaganiach (pol.). dwiepanie.blox.pl, 2012-01-22. [dostęp 2012-01-22].
 17. DJ MTX (pol.). reverbnation.com. [dostęp 2012-01-22].
 18. Kościół a homoseksualność, czyli msza za Darię (pol.). wiadomosci24.pl. [dostęp 2012-01-22].
 19. 10 skutecznych lat Kampanii Przeciw Homofobii (pol.). femka.net. [dostęp 2012-01-22].
 20. EuroPride było wydarzeniem symbolicznym (pol.). homoseksualizm.org.pl. [dostęp 2012-01-22].
 21. Badanie CBOS 2011 związki partnerskie (pol.). innastrona.pl. [dostęp 2012-01-22].
 22. "Jestem lesbijką, nie jestem drwalem" - wywiad z Moniką Czaplicką (pol.). wiadomosci24.pl. [dostęp 2012-01-22].

Bibliografia

Linki zewnętrzne