Nie tylko pomarańcze...

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nie tylko pomarańcze...
Oranges Are Not the Only Fruit
Autor Jeanette Winterson
Miejsce wydania Londyn, Boston
Język angielski
Data I wyd. 1985
Liczba stron I wyd. 176
ISBN 978-0-86358042-0
Wydawca I wyd. Pandora Press
Miejsce I wydania pol. Poznań
Data I wyd. polskiego 1997
Pierwszy wydawca polski Dom Wydawniczy "Rebis"
ISBN (wyd. pol.) 978-83-7120514-9
Liczba stron I wyd. pol. 188
Przekład Waldemar Łyś
LGBTeka

Nie tylko pomarańcze... (oryg. Oranges Are Not the Only Fruit), debiutancka i częściowo autobiograficzna powieść Jeanette Winterson z gatunku bildungsroman (gatunek powieściowy, w którym przedstawione jest psychologiczne, moralne i społeczne kształtowanie się osobowości głównego bohatera), opublikowana w 1985 roku.

W 1990 r. na podstawie powieści Nie tylko pomarańcze... telewizja BBC wyprodukowała 3 odcinkowy serial telewizyjny Oranges Are Not the Only Fruit a także wydała audiobooka czytanego przez Charlotte Coleman, która zagrała głóną rolę w serialu.

Powieść została uhonorowana Nagrodą Whitbreada za najlepszy debiut powieściowy 1985 roku.

Zarys fabuły

Information icon.svg Uwaga: poniżej znajdują się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu.

Powieść Nie tylko pomarańcze... opowiada historię Jeanette, dziewczynki, która została adoptowana przez fanatycznie religijną kobietę należącą do Kościoła Zielonoświątkowego. W okresie dojrzewania Jeanette powoli zaczyna poznawać swoją seksualność. Pewnego dnia postanawia opowiedzieć matce o uczuciu jakie żywi do swojej koleżanki co spotyka się z całkowitym brakiem zrozumienia z jej strony.

Wybrane postaci

  • Jeanette, narratorka powieści, główna bohaterka. Zosała adoptowana jako niemowlę. Jest pod silnym wpływem fanatycznie wierzącej matki. Jako nastolatka zakochuje się w swojej koleżance Melanie. Na początku nie rozumie tego uczucia, gdyż w domu nigdy przy niej nie poruszano tematów związanych z miłością (poza miłością do boga) i seksem. W końcu uświadamia sobie, że miłość i uczucia są częścią jej natury, której nie może zaprzeczać.
  • Matka Jeanette, fundamentalistka chrześcijańska. Adoptowała Jeanette, by szkolić ją na służebnicę Pana. Wierzy, że to bóg poprowadził ją do ośrodka adopcyjnego i wybrał Jeanette. Większość czasu spędza na pracy na rzecz swojego kościoła.
  • Elsie Norris, członkini kościoła, przyjaciółka Jeanette. Pomimo swojej głębokiej wiary na tle innych fanatycznych członków kościoła wyróżnia się dobrocią i zdrowym rozsądkiem. Przez wiele lat w trudnych chwilach zastępuje Jeanette matkę.
  • Panna Jewsbury, w kościele gra na oboju, jest lesbijką, która boi się ujawnić prawdę o swojej orientacji. Jest rozdarta pomiędzy swoją seksualnością a przynależnością do kościelnej społeczności. Większość członków kościoła traktuje ją nieprzyjaźnie a matka Jeanette nazywa bezbożną.
  • Pani White, fundamentalistyczna członkini kościoła, przyjaciółka matki Jeanette.
  • Melanie, pierwsza miłość Jeanette.
  • Katy, druga miłość Jeanette.
Information icon.svg Tu kończą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu.

Wydania krajowe

  • Jeanette Winterson: Nie tylko pomarańcze.... Wyd. 1. Poznań: Dom Wydawniczy "Rebis", 1997. ISBN 978-83-7120514-9.  (pol.)
  • Jeanette Winterson: Nie tylko pomarańcze.... Wyd. 2. Poznań: Dom Wydawniczy "Rebis", 2012. ISBN 978-83-7510-952-8.  (pol.)