Niebezpieczne związki (Koszmarna wyprawa)

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj
Koszmarna wyprawa: Niebezpieczne związki
Banged Up Abroad: Dangerous Liaison
Gatunek dokument
dramat
LGBT o tematyce gejowskiej
Data premiery Wielka Brytania 2012
Kraj produkcji Wielka Brytania Wielka Brytania
Język angielski
Czas trwania 45 minut
Produkcja Raw TV
Portal Film

Niebezpieczne związki (ang. Dangerous Liaison), 3. odcinek 7. sezonu fabularyzowanego serialu dokumentalnego Koszmarna wyprawa (ang. Banged Up Abroad, amer. Locked up Abroad).

W Polsce serial „Koszmarna wyprawa” pokazywany jest między innymi na kanale telewizyjnym National Geographic.

Zarys fabuły filmu „Niebezpieczne związki”

Historia pielęgniarza Stephena Comiskeya, który będąc gejem udaje się w celach zarobkowych do o Arabii Saudyjskiej, gdzie homoseksualizm jest karany śmiercią.

Fabuła filmu „Niebezpieczne związki”

Information icon.svg Uwaga: poniżej znajdują się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu.

„Niebezpieczne związki” opowiada historię Stephena Comiskeya, 34-letniego geja pracującego w zawodzie pielęgniarza. Comiskey wychował się w katolickiej Irlandii i był wychowywany w przekonaniu, że homoseksualizm należy ukrywać. Dopiero po latach małżeństwa zrozumiał, że ma dość oszukiwania siebie i swojej rodziny. Po dokonaniu coming outu zostawił żonę i dwójkę dzieci. Jednak, by pomóc finansowo rodzinie, zdecydował się wyjechać do stolicy Arabii Saudyjskiej, gdzie dostał propozycję bardzo dobrze płatnej pracy w King Fahad National Guard Hospital. Gdy Comiskey dowiaduje się, że homoseksualizm jest w Arabii Saudyjskiej karany śmiercią, postanawia żyć w celibacie, ale z czasem zapomina o swoim postanowieniu i nawiązuje kontakt z tamtejszą społecznością gejowską.

Omijając cenzurę internetową przy użyciu VPN poznał Freda, w którym się zakochał. Po pięciu miesiącach jednak ich związek się rozpadł. Zrozpaczony na nowo zaczyna poszukiwania w internecie. Mimo ostrzeżeń znajomych nawiązuje znajomość z Saudyjczykiem Abdullahem, z którym uprawia seks. Po kilku miesiącach otrzymuje wiadomość tekstową będącą zaproszeniem do kolejnego spotkania. W drodze na spotkanie został zatrzymany przez policję religijną, która po sprawdzeniu telefonu stwierdziła, że SMS wysłany do przyjaciela jest ich zdaniem dowodem, że Comiskey jest gejem. Stephen konsekwentnie nie przyznawał się. W trakcie przesłuchania był bity. W końcu został wypuszczony.

Stephen postanowił powrócić do kraju. Przed końcem kontraktu mógł to zrobić w przypadku poważnej choroby w rodzinie. Poprosił więc siostrę o to by wysłała faks na temat choroby matki do szpitala, gdzie był zdeponowany jego paszport i wiza. Okazało się jednak, że aby odzyskać dokumenty musiał uzyskać od policji zaświadczenie, że nie jest notowany. Po 10 dniach oczekiwania w końcu z ulgą mógł uzyskać zaświadczenie pozwalające odzyskać paszport i wrócić do Szkocji.

Information icon.svg Tu kończą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu.

Zwiastun filmu „Niebezpieczne związki”