Nikołaj Aleksiejew

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nikołaj Aleksandrowicz Aleksiejew
Nikolaialekseev.jpg
Nikołaj Aleksiejew
Urodzony 23 grudnia 1977 r.
Rosja Moskwa
Znany z Sprawa Aleksiejew przeciwko Rosji
Zawód działacz LGBT, prawnik, dziennikarz, publicysta, producent filmowy
Nikołaj Aleksiejew zatrzymywany w trakcie Moskow Pride 2006 (27 maja 2006 r.)
Nikołaj Aleksiejew zatrzymywany w trakcie protestów przeciwko Jurijowi Łużkowowi (21 września 2010 r.)
Nikołaj Aleksiejew w trakcie konferencji prasowej
Nikołaj Aleksiejew w Europejskim Trybunale Praw Człowieka (25 lutego 2010 r.)
Pikieta przeciwko działalności Swiss Air (1 października 2010).

Nikołaj Aleksandrowicz Aleksiejew (ros. Никола́й Алекса́ндрович Алексе́ев, ur. 23 grudnia 1977 r. w Moskwie), rosyjski działacz na rzecz praw człowieka ze szczególnym uwzględnieniem praw osób LGBT, dziennikarz i publicysta.

Od 2005 r. jest znany jako pomysłodawca i organizatorem parad LGBT w Moskwie (Moscow Pride). Aleksiejew walczył z władzami Moskwy o zgodę na przeprowadzenie tych parad. Finałem tych starań był wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka stwierdzający naruszenie praw człowieka przez Rosję.

Życiorys

Urodził się i wychował w Moskwie. Ukończył Wydział Administracji Publicznej Uniwersytetu Moskiewskiego im. M. Łomonosowa. W czasie studiów pracował jako asystent w Rosyjskim Trybunale Konstytucyjnym w Moskwie. Będąc na trzecim roku studiów w 2000 r. opublikował swoją pierwszą książkę o skardze obywatelskiej do sądu konstytucyjnego.

Kolejna jego książka poświęcona była zagadnieniom małżeństw osób tej samej płci w prawie międzynarodowym.[1]

Aleksiejew jest założycielem projektu na rzecz praw człowieka LGBT GayRussia.Ru (ang. LGBT Human Rights Project GayRussia.Ru, ros. Российский правозащитный ЛГБТ-проект GayRussia.Ru) i stoi na jego czele.

Moscow Pride i sprawa przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka

Information icon.svg Osobny artykuł: Aleksiejew przeciwko Rosji.

Od 2005 r. Aleksiejew jest znany jako pomysłodawca i organizatorem parad LGBT w Moskwie (Moscow Pride). Organizatorom parad systematycznie władze Moskwy odmawiały zgody na przeprowadzenie manifestacji. Po wyczerpaniu krajowych środków odwoławczych Nikołaj Aleksejew złożył skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka zarzucając Rosji naruszenie przepisów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. 21 października 2010 r. Trybunał wydał wyrok stwierdzający, że Rosja naruszyła Artykuł 11. (prawo do zgromadzania się i stowarzyszania się), Artykuł 13. (prawo do efektywnego środka odwoławczego) oraz Artykuł 14. (zakaz dyskryminacji) Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Trybunał przyznał mu również kwotę 12 000 € z tytułu szkód moralnych, a tytułem zwrotu kosztów sądowych zasądził 17 510 € oraz wszelkie koszty podatków.

W 2007 r. Aleksiejew wyprodukował film dokumentalny pod tytułem „Moscow. Pride '06” opowiadający o wydarzeniach w dniach 25–28 maja 2006 r. związanych z paradą środowisk LGBT w Moskwie.

Przypisy

  1. Nikolaĭ Aleksandrovich Alekseev: Geĭ-brak : semeĭnyĭ status odnopolykh par v mezhdunarodnom, natsionalnom i mestnom prav (Гей-брак. Семейный статус однополых пар в международном, национальном и местном праве). Moskwa: Izd-vo BEK, 2002. ISBN 5-85639-335-X.  (ros.)

Linki zewnętrzne