Owłosienie pachowe

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj
Owłosienie pachowe mężczyzny
Owłosienie pachowe kobiety

Owłosienie pachowe, włosy porastające skórę pod pachami, stanowią jedną z trzeciorzędowych cech płciowych, pojawiają się w procesie dojrzewania płciowego nieco później niż owłosienie łonowe.

Rozwój i funkcja owłosienia pachowego

Włosy pod pachami pojawiają sie zwykle około 12-14 roku życia po pojawieniu się owłosienia łonowego. Ewolucyjne znaczenie ludzkich włosów pod pachami jest wciąż dyskutowane. Może polegać na odprowadzaniu potu z dala od skóry pomagając w utrzymaniu dobrej wentylacji. Włosy pod pachami mogą również zapewnić naturalną ochronę przed tarciem między ramieniem i klatką piersiową. Bardziej kontrowersyjny pogląd mów, że włosy pod pachami mogą ułatwiać uwalnianie substancji zapachowych wabiących seksualnie. Wskazywać na to może powiązanie pojawienia się tego owłosienia z dojrzewaniem płciowym.

Kulturowe uwarunkowania związane z owłosieniem pachowym

W zachodnim kręgu kulturowym golenie włosów pod pachami jest powszechne u kobiet a także nierzadkie wśród częśći mężczyzn. Rozpowszechnienie tej praktyki jest bardzo zróżnicowane. Wymienia się czasem uwarunkowania związane z kulturą islamu. Usuwanie włosów pod pachami jest jedną z czynności higienicznych zalecanych praktyk przez Proroka Mahometa zarówno dla mężczyzn jak i kobiet.

Z pism Seneki Młodszego można wywnioskować, że depilacja owłosienia pachowego (w przeciwieństwie do owłosienia nóg) była powszechna w starożytnym Rzymie.