Parada Równości w Warszawie

Z Encyklopedii LGBT
Parada Równości w 2006 roku

Parada Równości, uliczny przemarsz osób LGBT & friends, odbywający się od 2001 roku w Warszawie. Pomysłodawcą wydarzenia jest Szymon Niemiec, obecnie biskup Zjednoczonego Kościoła Chrześcijańskiego.

Parada Równości w Warszawie 2012

Parada odbyła się 2 czerwca 2012 roku, pod hasłem "Po prostu równość". Około godziny 16:00 pochód wyruszył z placu Konstytucji i przeszedł ul. Marszałkowską, Al. Jerozolimskimi, ul. Emilii Plater, pl. Grzybowskim, ul. Królewską, ul. Krakowskie Przedmieście, pl. Zamkowym, ul. Senatorską do Miasteczka Równości na pl. Teatralnym, gdzie parada została oficjalnie zakończona.[1]

W Marszu wzięło udział 5 tys. osób, działacze LGBT z całej Polski, Ambasador Wielkiej Brytanii Robin Barnett oraz przedstawiciele partii politycznych, Ruchu Palikota (Anna Grodzka, Robert Biedroń i Janusz Palikot) i SLD (Ryszard Kalisz, Katarzyna Piekarska i Tadeusz Iwiński).[2]

Pierwotnie Parada Równości miała iść trasą z placu przy Sejmie RP i przejść ul. Wiejską, Al. Ujazdowskimi, ul. Książęcą, ul. Leona Kruczkowskiego, ul. Tamka, ul. Krakowskie Przedmieście, ul. Senatorską, aż do placu Teatralnego. 1 czerwca 2012 r. na spotkaniu organizatorów Parady Równości z BBiZK trasa Parady została zmieniona.

Parada Równości w Warszawie 2013

Warszawska Parada Równości odbyła się 15 czerwca 2013 roku, pod hasłem „Różnorodni, równoprawni”. Po godzinie 16:00 pochód wyruszył spod sejmu i przeszedł pl. Trzech Krzyży, ulicami Bracką i Nowogrodzką. Przed gmachem Ministerstwa Pracy złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą zmarłą w katastrofie pod Smoleńskiem Izabelę Jarugę-Nowacką. Po złożeniu kwiatów, Parada Równości ruszyła ulicą Kruczą, Al. Jerozolimskimi, ul. Emilii Plater, gdzie do pochodu przyłączyły się uczestniczki kończącego się w Sali Kongresowej Kongresu Kobiet. Następnie Parada przeszła przez pl. Grzybowski, ulicami Królewską i Jasną. Po dwóch godzinach uczestnicy dotarli do końca trasy przy domu handlowym Smyk.[3]

W Marszu wzięło udział 8 tysięcy osób, działacze LGBT z całej Polski, prof. Monika Płatek, Ryszard Kalisz, burmistrz Ursynowa Piotr Guział, oraz przedstawiciele partii politycznych, Ruchu Palikota (Robert Biedroń i Janusz Palikot) i SLD (Joanna Senyszyn). Uczestników parady pozdrowił Andrzej Hadacz, z grupy obrońców krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego, mówiąc: Jesteście całkiem przyzwoici. W Paradzie uczestniczyli też rodzice osób LGBT z transparentami: „Równych praw dla naszych dzieci”.

Przed rozpoczęciem Parady Równości, o godz. 14:00, pod ambasadą Rosji w Warszawie przy ulicy Belwederskiej zgromadziło się ok. 50 osób w proteście przeciwko homofobicznym ustawom. Uczestnicy protestu trzymali transparenty z hasłami po polsku i po rosyjsku, można było na nich przeczytać: „Za wolność waszą i naszą”, „Stop homofobii w Rosji” oraz „Solidarni z LGBT w Rosji”.

Na placu Trzech Krzyży przeciw Paradzie Równości protestowało kilkudziesięciu narodowców. Na jednym z transparentów mieli napisane „Chcemy męszczyzn, a nie cioty”.

Parada Równości w Warszawie 2014

Parada Równości w 2022.

Parada Równości odbyła się 14 czerwca 2014 roku, pod hasłem „Równe prawa – wspólna sprawa”. Uczestniczki i uczestnicy opowiadali się za realizacją 12 postulatów, wśród których znalazły się te, dotyczącej praw osób LGBT, osób z niepełnosprawnościami, obcokrajowców, edukacji równościowej i praw zwierząt. Listem wsparła Paradę Równości Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania ministra Agnieszka Kozłowska-Rajewicz. List otwarty wystosowało także 27 ambasad akredytowanych w Polsce.

W przemarszu uczestniczyli m.in. ambasadorzy 7 krajów, politycy i polityczki oraz celebryci i celebrytki. W tłumie dało się zauważyć m.in. Agnieszkę Holland, Ryszarda Kalisza, Annę Grodzką, Roberta Biedronia, Ramonę Rey, Piotra Pacewicza i Ewę Hołuszko. Paradę Równości otwierał przedstawiciel ambasady Norwegii, która – poprzez mechanizm Funduszy Norweskich – wsparła organizację wydarzenia.

Swoje platformy w przemarszu miały SLD, Twój Ruch i Fundacja im. Stefana Batorego. Ta ostatnia wspierała kampanię Nie Dla Nienawiści a na pokładzie samochodu znalazło się kilkadziesiąt organizacji pozarządowych, które są grantobiorcami programu Obywatele Dla Demokracji. Swoje mniejsze pojazdy przygotowały także Partia Zieloni, Amnesty International i Fundacja im. Izabeli Jarugi-Nowackiej.

Paradę Równości poprzedził Festiwal, który rozpoczął się 30 maja i trwał do 17 czerwca. Na dwie godziny przed startem Parady Równości, reprezentacja Komitetu Organizacyjnego, przed gmachem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej złożona kwiaty pod tablicą upamiętniającą zmarłą w katastrofie pod Smoleńskiem Izabelę Jarugę-Nowacką.

Na trasie przemarszu nie odnotowano żadnych incydentów. Było bezpiecznie i spokojnie. Policja zatrzymała dwie osoby – jedną za rzucenie w Paradę Równości pustym kartonikiem po napoju. Paradujący dotarli po raz pierwszy na Pragę – w nadwiślańskim klubie La Playa odbyła się impreza kończąca marsz – Plaża Równości. Gwiazdami wieczoru były m.in. Izabela Trojanowska i Asteya. Wystąpiły także polskie drag queen – Żaklina i Virgin.

Parada Równości w Warszawie 2015

Parada Równości odbyła się 13 czerwca 2015 roku. Tak jak rok wcześniej hasłem parady było „Równe prawa – wspólna sprawa”. Uczestniczki i uczestnicy opowiadali się za realizacją 12 postulatów, wśród których znalazły się te, dotyczącej praw osób LGBT, osób z niepełnosprawnościami, obcokrajowców, edukacji równościowej i praw zwierząt. Pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania prof. Małgorzata Fuszara objęła paradę swoim patronatem. Poparcia udzieliło Paradzie Równości także 33 ambasadorów – w tym po raz pierwszy kraj afrykański. Pod listem otwartym w tym roku podpisali się m.in. ambasadorzy Argentyny, Australii, Brazylii, Kanady, Chile, Francji, Niemiec, Izraela, Czarnogóry, Republiki Południowej Afryki, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych czy Wenezueli.

Linki zewnętrzne

Przypisy