Polski Komitet Olimpijski

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj

Polski Komitet Olimpijski (PKOl), ogólnopolskie stowarzyszenie związków i organizacji sportowych. PKOl zajmuje się głównie organizacją udziału reprezentacji Polski w Igrzyskach Olimpijskich i w założeniach upowszechnianiem idei olimpijskiej.

W związku z homofobicznym prawem wprowadzonym w 2013 roku na terenie Federacji Rosyjskiej i XXII Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Soczi, portal Queer.pl zadał pytanie Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu o stosunek PKOI do faktu, że w Igrzyskach Olimpijskich w rosyjskim Soczi mogą uczestniczyć sportowcy i kibice należący do społeczności LGBT, którym mogą grozić opresje ze strony rosyjskiego państwa. PKOl odpowiedział:

Wszelkie działania Polskiego Komitetu Olimpijskiego związane z jakimikolwiek igrzyskami olimpijskimi dotyczą wyłącznie kwestii sportowych i udziału w zawodach naszych reprezentantów. Dlatego proszę nie oczekiwać od nas stanowiska w kwestiach, które ze sportem nie mają niczego wspólnego.


Przedstawiciel PKOI dodał też, że:

Stosunek do społeczności LGBTQ ze strony konkretnych zawodników i innych członków ekipy olimpijskiej jest ich osobistą sprawą.[1]


W tym samym czasie Amerykański Komitet Olimpijski zaniepokojony doniesieniami z Rosji wystosował list do największych organizacji sportowych w USA:

Celem tego listu jest zapewnienie was, że mamy świadomość nowego rosyjskiego prawa i jesteśmy zaangażowani w aktywną dyskusję z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim oraz Departamentem Stanu USA na temat zapewnienia wszystkim Amerykanom, a zwłaszcza naszym sportowcom, bezpieczeństwa podczas Igrzysk Olimpijskich oraz Igrzysk Paraolimpijskich w Soczi.[2]

Przypisy