Polucja

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj

Polucja, mimowolny wytrysk spermy podczas snu w fazie REM (fazie marzeń sennych). Jej pojawienie się świadczy o osiągnięciu dojrzałości płciowej i występuje zwykle w 13-14 roku życia. Polucje służą usunięciu nadmiaru nagromadzonych plemników, które nieustanie są produkowane przez jądra. Polucje mogą nie występować u mężczyzn, którzy prowadzą regularną aktywność seksualną (masturbacja, stosunki).

Choć polucje występują najczęściej w okresie dojrzewania i bezpośrednio po nim to mogą jednak występować w dowolnym momencie dorosłego życia. Polucje mogą występować zarówno w stanie erekcji jak i bez niej. Możliwe jest też zarówno obudzenie się w jej trakcie jak i przespanie wytrysku.

Częstotliwość polucji

Częstotliwość polucji jest bardzo zróżnicowana. Niektórzy mężczyźni doświadczyli wielu polucji jako nastolatkowie, a inni nigdy ich nie przeżyli. 83% mężczyzn w Stanach Zjednoczonych doświadczyło polucji w pewnym momencie w ich życiu.[1](s. 519) Dla mężczyzn, którzy doświadczają polucji, ich częstotliwość zwykle mieści się w zakresie od 0,36 razy w tygodniu dla mężczyzn 15-letnich do 0,18 razy w tygodniu dla mężczyzn 40-letnich. U żonatych mężczyzn średnia waha się od 0,23 razy w tygodniu dla 19-latków do 0,15 razy w tygodniu dla 50-latków.[1](s. 275) W niektórych częściach świata polucje są bardziej powszechne. Na przykład z badań przeprowadzonych w Indonezji wynika, że 97% mężczyzn doświadcza polucji w wieku 24 lat.[2]

Niektórzy mężczyźni mają polucje, tylko w pewnym wieku, podczas gdy inni przez całe życie po okresie dojrzewania. Częstotliwość, polucji nie została jednoznacznie powiązana z częstotliwością masturbacji. Alfred Kinsey wskazywał, że może istnieć jakaś korelacja między częstotliwością masturbacji i częstotliwością polucji. Na ogół mężczyźni, którzy mają najwyższe częstotliwości polucji mogą mieć nieco niższe wskaźniki masturbacji. Niektórzy tłumaczą częste polucje brakiem masturbacji, ale jest tak samo prawdopodobne jak to, że zachodzi zależność odwrotna, to znaczy, że niektórzy nie masturbują się, ponieważ mają częste polucje.[1](s. 511)

Jednym z czynników, które mogą wpłynąć na liczbę polucji jest to, czy dane osoby biorą leki na bazie testosteronu. W badaniu z 1998 roku, liczba chłopców przyznających się w badaniu do polucji drastycznie wzrosła gdy dawki testosteronu wzrosły. Wzrost nastąpił z 17% pacjentów bez leczenia, do 90% badanych przy dużych dawkach testosteronu.[3]

W czasie dojrzewania, 13% mężczyzn doświadczenia pierwszego wytrysku w wyniku polucji.[1](s. 190) Kinsey stwierdził, że mężczyźni przeżywający swój pierwszy wytrysk przez polucję byli starsi od tych, którzy doświadczają swojego pierwszego wytrysku za pomocą masturbacji. Z badania wynika, że pierwszy wytrysk wynikający z polucji następuje co najmniej o rok później w stosunku do tego jaki byłby rozwojowo dostępny dla takich mężczyzn poprzez fizyczną stymulację.[1](s. 299)

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Alfred C. Kinsey, Wardell B., Clyde E. Martin: Sexual Behavior in the Human Male. Philadelphia: W.B. Saunders Co, 1948. 
  2. Knowledge about Human Reproduction and Experience of Puberty (ang.). W: Indonesia Young Adult Reproductive Health Survey 2002–2003 [on-line]. Badan Pusat Statistik (BPS-Statistics Indonesia), Jakarta, Indonesia; National Family Planning Coordinating Board, Jakarta, Indonesia; Ministry of Health, Jakarta, Indonesia, ORC Macro, Calverton, Maryland USA. [dostęp 2011-04-19].
  3. J.W. Finkelstein, E.J. Susman, V.M. Chinchilli, M.R. D'Arcangelo i inni. Effects of estrogen or testosterone on self-reported sexual responses and behaviors in hypogonadal adolescents. The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, 83 (7) (1998). The Endocrine Society, doi:10.1210/jc.83.7.2281, PMID 9661595 (ang.). [dostęp 2011-04-19].