QX

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj
QX
Częstotliwość miesięcznik
Kraj Szwecja Szwecja
Wydawca QX forlag AB
Rodzaj czasopisma społeczno-kulturalny
Pierwsze wydanie 1995
Redaktor naczelny Jon Voss
Średni nakład 32000 egz.
Format A4
Strona internetowa czasopisma

QX (Qruiser), szwedzki miesięcznik społeczno-kulturalny dla gejów ukazujący się od 1995 roku. QX ukazuje się w nakładzie 32.000 egzemplarzy i jest największym magazynem skierowanym do osób homoseksualnych w tej części Europy.

Magazyn QX co roku podczas gali QX Gay Awards przyznaje nagrodę za działalność na rzecz społeczności LGBT. Od 1999 roku miesięcznik angażuje się w wybory Mr Gay Szwecja. Magazyn jest też sponsorem Parady Dumy w Sztokholmie.

Poza miesięcznikiem QX wydawinictwo QX forlag AB wydaje też corocznie w maju angielskojęzyczny przewodnik po gejowsko-lesbijskim Sztokholmie w nakładzie 40.000 sztuk.

Na stronie internetowej czasopisma znajduje się sklep z produktami skierowanymi do społeczności LGBT takimi jak tęczowe flagi, książki, filmy i ubrania. Magazyn jest również właścicielem serwisu społecznościowego Qruiser działającego w kilku wersjach językowych, szwedzkiej, duńskiej, norweskiej, fińskiej, niemieckiej i angielskiej. Obecnie serwis Qruiser posiada ponad 100.000 zarejestrowanych użytkowników.

Na łamach magazynu QX publicznego coming outu dokonał między innymi szwedzki wokalista Eddie Razaz.

Linki zewnętrzne