Różowe Kartoteki

Z Encyklopedii LGBT
Różowe Kartoteki
projekt okładki: Ilona Gostyńska-Rymkiewicz
Autor Mikołaj Milcke
Miejsce wydania Słupsk
Język polski
Data I wyd. 22 września 2015
Liczba stron I wyd. 507
ISBN 978-83-65223-22-7
Wydawca I wyd. Dobra Literatura
Tematyka homoseksualizm, akcja Hiacynt, polityka, PRL
Typ utworu powieść obyczajowa, political fiction, kryminał
Miejsce I wydania pol. Słupsk
Data I wyd. polskiego 22 września 2015
LGBTeka

Różowe kartoteki, trzecia powieść Mikołaja Milcke, zostanie wydana 22 września 2015 roku nakładem wydawnictwa Dobra Literatura.


Zarys fabuły powieści Różowe kartoteki

Uwaga: poniżej znajdują się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu.

Książka Różowe kartoteki to historia 61-letniego polityka, wicemarszałka Senatu RP, Ksawerego Downara. Mężczyzna jest jednym z liderów partii Prawica Polska i najpoważniejszym kandydatem w - odbywających się w Polsce - wyborach prezydenckich. W dniu, gdy ma zostać ogłoszona jego kandydatura władze partii wchodzą w posiadanie obciążających Downara materiałów. Duża ich część powstała w ramach Akacji Hiacynt, której polityk padł ofiarą w 1985 roku. Okazuje się, że wicemarszałek jest nie tylko ukrytym homoseksualistą, który prowadził podwójne życie, ale był też tajnym i świadomym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa PRL.

Zasadnicza książki rozgrywa się w ciągu kilkunastu godzin. W tym czasie - dzięki licznym reminiscencjom - poznajemy nie tylko skrywane przed światem życie i tajemnice bohatera, ale też dowiadujemy się kto i dlaczego postanowił ujawnić kompromitujące go materiały w tym akurat momencie.

Tu kończą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu.