Robbie Rogers

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj
Robert Hampton Rogers III
Robbie-rogers.jpg
Robbie Rogers (2009)
Urodzony 12 maja 1987
Stany Zjednoczone Rancho Palos Verdes
Coming out 2013
Zawód piłkarz
Robbie Rogers (2013)

Robbie Rogers (wł. Robert Hampton Rogers III), amerykański piłkarz najczęściej grający na pozycji rozgrywającego, urodzony 12 maja 1987 roku w Rancho Palos Verdes w stanie Kalifornia.

Robbie Rogers jest otwarcie mówiącym o swojej orientacji gejem. Publicznego coming outu jako osoba homoseksualna dokonał na swojej stronie internetowej 15 lutego 2013 roku we wpisie zatytułowanym „Nowy rozdział”. Napisał w nim między innymi:

Utrzymywanie sekretów może powodować wiele szkód we wnętrzu człowieka. Ludzie kochają wypowiadać się na temat szczerości i mówić jaka jest prosta, ale niech spróbują wyjawić wszystkim po 25 latach, że są gejami.
Jestem graczem, jestem chrześcijaninem i jestem gejem. Są to rzeczy, o których ludzie mogą powiedzieć, że nie pasują dobrze do siebie. Ale moja rodzina pomogła mi być sobą i stanąć w obronie tego w co wierzę.

W późniejszym oświadczeniu Rogers napisał:

Przez całe życie obawiałem się wyjawić, kim naprawdę jestem. Obawiałem się odrzucnia ze strony moich najbliższych i tego, że moje sny i aspiracje legną w gruzach. Teraz już się tego nie obawiam. Chcę mówić o swojej orientacji i zacząć życie bez futbolu.[1]

Robbie Rogers jest w związku z amerykańskim producentem, scenarzystą i reżyserem filmowym, twórcą seriali „Arrow”, „Niezwykła rodzinka”, „Bracia i siostry” i „Everwood”, Gregiem Berlantim. Para poznała się w maju 2013 roku, około 3 miesiące po coming oucie Robbiego Rogersa.[2]

Kariera piłkarska

W 2006 r. Rogers podpisał kontrakt z holenderskim zespołem SC Heerenveen. W latach 20072012 był zawodnikiem amerykańskiego klubu piłkarskiego Columbus Crew grającego w Major League Soccer. Pod koniec 2012 roku przeszedł do brytyjskiego klubu Leeds United Association Football Club. W 2013 roku, po coming oucie ogłosił, że kończy karierę piłkarską, aby uniknąć presji ze strony prasy i fanów. Robbie Rogers do końca 2013 roku wystąpił w sumie w 18 meczach reprezentacji USA.

W maju 2013 roku Rogers zapowiedział powrót do piłki nożnej i w tym samym miesiącu rozegrał pierwsze mecze. Wyznał, że do powrotu do sportu skłoniło go spotkanie z młodzieżą LGBT, po którym stwierdził, że zachował się jak tchórz przechodząc na emeryturę sportową tylko ze względu na dokonanie coming outu.[3]

Materiał filmowy

Cytaty

Odwaga Robbiego zasługuje na uznanie. Ma większe wsparcie niż mu się wydaje i mam nadzieję, że zdaje sobie sprawę, że nie musi kończyć kariery. – Kasey Keller (były bramkarz reprezentacji USA)

Zobacz też

Przypisy