Rosa Antifa

Z Encyklopedii LGBT
Rosa ANTIFA na Regenbogenparade 2012

Rosa Antifa (niem. Rosa Antifa Wien für freie Liebe und Anarchie, ang. Pink Anti-Fascist Group Vienna for free love and anarchy), lewicowa grupa antyfaszystowska działająca od 1995 roku.

Rosa Antifa powstała w 1995 roku jako odpowiedź na dominujące nastroje homofobiczne w Austrii, które jak twierdzą założyciele są obecne nawet wśród ludzi lewicy.

Rosa Antifa bierze udział we wszystkich antyfaszystowskich wydarzeniach w całej Austrii oraz walczy z chrześcijańskim fundamentalizmem.

Organizacja jest członkiem International Antifascist Network for Research and Action.

Fragment manifestu Rosa Antifa:

Nawet jeśli nazywamy się Rosa Antifa, to nie oznacza, że tylko homoseksualiści mogą do nas dołączyć. Nie akceptujemy żadnego rodzaju weryfikacji czyjejś orientacji seksualnej. Orientacja seksualna nie jest dla nas czynnikiem decydującym. Chcemy zmienić okoliczności wyróżniające: walczymy przeciwko jakimkolwiek podziałem istot ludzkich, na homoseksualistów i heteroseksualistów, na miejscowych i cudzoziemców, na mężczyzn i kobiety, na chorych i zdrowych, bogatych i biednych... walczymy z wszelkim, wynikającym z tego, zawłaszczaniem ról i ocenami wartościującymi - ponieważ po prostu wszyscy jesteśmy ludźmi. Powodów tego jest cholernie dużo; każdy ma prawo do przyjemnego życia w pokoju, według własnych indywidualnych potrzeb. Jednakże to jest dokładnie to prawo, którego odmawia się wszystkim. Aby utrzymać funkcjonowanie systemu, grupy społeczne muszą utrzymać a nawet wzmacniać podział na tych którzy kopią i tych którzy są kopani.

Linki zewnętrzne