Ryan Cassata

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ryan Cassata
Urodzony 13 grudnia 1993 r.
Stany Zjednoczone Stony Brook (Nowy Jork)
Zawód piosenkarz

Ryan Otto Cassata, amerykański piosenkarz, tekściarz i działacz LGBT, urodzony 13 grudnia 1993 roku w Stony Brook w stanie Nowy Jork.

Ryan Cassata jest osobą transseksualną. W styczniu 2012 roku przeszedł zabieg podwójnej mastektomii. Cassata jako działacz społeczny organizuje pogadanki w szkołach średnich i wyższych. Opowiada o tym czym jest transseksualność i transgenderyzm, jak sobie radzić z nietolerancją i zastraszaniem oraz o swoich osobistych doświadczeniach związanych z korektą płci.[1]

W swoich teledyskach Cassata porusza problematykę homofobii i braku tolerancji. W teledysku „Hands of Hate” z 2012 roku, Cassata upamiętnił młode osoby LGBT, które zostały zamordowane lub popełniły samobójstwo. W „Hands of Hate” poruszona została kwestia morderstwa Matthew Sheparda oraz zabójstwa Larry'ego Kinga, a także samobójstw Tylera Clementi i Jameya Rodemeyera. W 2010 roku Cassata skomponował muzykę do krótkometrażowego filmu Loop Planes.

W 2011 roku Cassata został odznaczony medalem pamięci Harveya Milka.

Cassata występował na festiwalach LGBT, a także odbył tournée po Stanach Zjednoczonych. Grał w popularnych klubach muzycznych, takich jak: Whisky a Go Go, The Saint, The Bitter End, SideWalk Cafe i Bowery Poetry Club.

Ryan Cassata prowadzi vloga w serwisie YouTube. Do końca 2013 roku miał ponad 7500 subskrybentów i ponad milion wyświetleń udostępnionych filmów. Poza nagraniami z koncertów Cassata zamieszcza filmy, w których opowiada o swoich osobistych doświadczeniach jako osoby transpłciowej i jako muzyka. W ramach serwisu YouTube Cassata jest stałym członkiem kanału LGBTeens mającego ponad 36000 subskrybentów.

Obecnie Cassata mieszka w San Francisco.

Materiał filmowy

Przypisy

Linki zewnętrzne