Seks gejowski

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj

Seks gejowski, aktywność seksualna, w którą zaangażowana jest dwójka lub więcej mężczyzn, obejmuje m.in. seks analny, oralny, a także wzajemną masturbację.

Analny seks gejowski

Analny seks gejowski polega na penetracji odbytu partnera pasywnego za pomocą członka partnera aktywnego

Zagrożenia i mity związane z seksem analnym

Wokół zagrożeń zdrowotnych związanych z analnym seksem gejowskim narosło wiele mitów i przekłamań.

Do najpopularniejchych kłamstw na temat seksu gejowskiego należą:

Wśród rzeczywistych zagrożeń przed jakimi należy się zabezpieczać podczas stosunków analnych są choroby przenoszone drogą płciową, wśród których wymienić można wirus HIV, wirus źółtaczki zakaźnej typu C (HCV) a także wirus HPV.

Aby uchronić się przed tymi zagrożeniami należy stosować się do zasad bezpiecznego seksu. Środkiem zdecydowanie zmniejszającym ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi droga płciową jest prezerwatywa.

Pierwszy seks gejowski

Information icon.svg Osobny artykuł: Pierwszy stosunek analny.

Pierwszy stosunek analny wiąże się z brakiem doświadczenia i ryzykiem bólu mogącego pozostawić uraz. Ból może się pojawić w wyniku zbyt szybkiego wprowadzenia członka, zanim zwieracz wewnętrzny zdąży się rozluźnić lub braku/zbyt małej ilości lubrykantu.

Pozycje w seksie gejowskim

Information icon.svg Osobny artykuł: Pozycje w seksie gejowskim.

W seksie gejowskim możliwe są różne pozycje umożliwiające penetrację analną. W części z nich partnerzy zwróceni są przodem do siebie a w części partner pasywny jest zwrócony tyłem do partnera aktywnego.

Lubrykanty

Information icon.svg Osobny artykuł: Lubrykant.

W celu ułatwienia stosunków analnych stosowane są lubrykanty powodujące zmniejszenie tarcia. Ma to znaczenie nie tylko dla komfortu partnerów ale również zdrowotne poprzez zmniejszenie prawdopodobieństwa urazów mechanicznych a także zmniejszenie prawdopodobieństwa pęknięcia prezerwatywy. Oprócz ułatwienia ruchów frykcyjnych i wyeliminowania ewentualnego dyskomfortu lubrykanty mogą mieć również wpływać stymulująco lub rozgrzewająco.

Oralny seks gejowski

W oralnym seksie gejowskim członek jednego z partnerów jest stymulowany ustami drugiego. Możliwa jest wzajemna stymulacja oralna w tzw. pozycji 69 (6 na 9). Seks oralny wiąże się z pewnym ryzykiem zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową. Zaleca się więc również i w tej formie aktywności seksualnej stosowanie prezerwatyw. (Z tego względu na rynku dostępne są prezerwatywy smakowe)

Wśród niebezpiecznych wirusów przenoszonych wymienia się HPV (wirus mogący powodować powstawanie raka krtani) oraz wirus HIV wywołujący AIDS.

Zobacz też