Siarhiej Padsasonny

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj

Siarhiej Aleksandrowicz Padsasonny (biał. Сяргей Падсасонны, ros. Сергей Александрович Подсосонный, ur. 1981r.), białoruski filolog i psycholog, działacz LGBT, działacz niepodległościowy, dziennikarz telewizji Biełsat TV.

Siarhiej Padsasonny jest otwarcie mówiącym o swojej orientacji gejem.[1] W 2003 roku rozpoczął wydawanie jednej z pierwszych białoruskich gazet dla społeczności gejowskiej – Każdemu swoje, której ukazały się 3 numery.

Padsasonny jest autorem reportażu, opowiadającego o sposobie traktowania przez białoruskie władze osób homoseksualnych. Opierając się częściowo na własnych doświadczeniach ukazał powszechną praktykę przymusowego zamykania gejów w zakładach psychiatrycznych oraz nękania ich w miejscach pracy.

Padasonny ukończył dwa fakultety filologiczne na Homelskim Uniwersytecie Państwowym im. Franciszka Skaryny. W roku 2006 doktoryzował się z filologii rosyjskiej. Na Białorusi był nauczycielem języka białoruskiego, rosyjskiego i literatury. W latach 2004-2007 był lektorem na Uniwersytecie w Homlu.

12 stycznia 2008 roku, Padsasonny został uprowadzony i aresztowany przez białoruskie KGB. Po tych wydarzeniach, ze względu na swoją działalność niepodległościową, zdecydował się na ucieczkę z kraju. Obecnie mieszka w Polsce i pracuje w telewizji Biełsat TV, gdzie między innymi prowadzi szkolenia dla niezależnych korespondentów na Białorusi.

Materiał filmowy

Przypisy

  1. www.gaylife.pl/artykul.php?id=914&zaznacz=Serhej