Siostrzyczki Jednojajowe

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj
Siostrzyczki Jednojajowe w kreacji do mixu Burleski

Siostrzyczki Jednojajowe, sceniczny duet dwóch polskich drag queenKim Lee oraz Lady Brigitte. Duet narodził się w 27 kwietnia 2009 roku podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Drag Queen organizowanego przez Kim Lee i klub Rasko. Od tego czasu Kim Lee oraz Lady Brigitte nieprzerwanie występują w klubach Warszawy (głównie Le Garage i Galeria) oraz całej Polski (m. in. w największym polskim klube LGBT Cocon w Krakowie, gdzie Siostrzyczki występują od 28 lutego 2010 roku – jako jedyne polskie drag queen, w klubach Łodzi Ganimedes oraz Narraganset, w klubie Incognito Avangard w Toruniu, w klubie L'over Club w Toruniu, w klubie Ortho we Wrocławiu, w klubie 69 w Sopocie), a także miejscach niezwiązanych bezpośrednio ze środowiskiem LGBTQ.

Repertuar

Siostrzyczki Jednojajowe Drag Queen Kim Lee oraz Drag Queen Lady Brigitte występują w niezależnych od występów solowych strojach i repertuarach. Stroje są dopasowane (zazwyczaj identyczne), repertuar obejmuje zaś piosenki kabaretowe, operowe, oraz mixy zawierające elementy burleski, skeczu i fragmenty standardowych piosenek pop / rock / disco. Siostrzyczki Jednojajowe Drag Queen Kim Lee oraz Drag Queen Lady Brigitte znane są z perfekcyjnego przygotowania makijażu i stroju, który to strój z reguły jest zmieniany na scenie w trakcie występu (w odpowiednim momencie Siostrzyczki zrzucają stroje, pod którymi ukryte są inne kreacje – również identyczne dla obu Siostrzyczek).


Siostrzyczki Jednojajowe w mediach

  • Barbara Pietkiewicz: Ja tu rządzę! : Drag queen po polsku (pol.). polityka.pl, 2011-05-31. [dostęp 2011-09-07].
  • W styczniu 2013 roku Drag Queen Kim Lee z okazji X lat na scenie znalazła się na okładce magazynu Replika, zaś w magazynie znalazł się artykuł poświęcony polskim drag queen, w którym opisano również duet Siostrzyczek Jednojajowych.


Wypowiedzi o Siostrzyczkach Jednojajowych

  • "Brigitte od czterech lat współtworzy z Kim Lee duet "Siostrzyczek Jednojajowych". Występują w identycznych, dopasowanych, "wielowarstwowych" strojach. Zrzucają je w trakcie show, a pod spodem widać kolejne, również identyczne. Między piosenkami są dialogi, kabaretowe gagi. W numerze "Burleska" w ciągu 11 minut zmiksowanych hitów Cher tańczą, śpiewają, biją się, kłócą, wyrywają sobie włosy, okładają się pejczami, oblewają wodą, biegają z siekierą, "strzelają" z karabinu itp. itd." (Voca Ilnicka "Cekina na wagę złota", magazyn Replika nr 41, styczeń 2013)
  • "to bez wątpienia najpopularniejszy obecnie duet drag queen występujący od wielu lat na klubowych scenach w całej Polsce. Wyniosła, arystokratyczna Lady Brigitte, której kariera rozpoczęła się jeszcze w złotych dla tej formy kabaretu latach 90., oraz Kim Lee - piękność osiadła w Warszawie, gościły w Coconie wiele razy i mają w Krakowie liczne grono wielbicieli. Ich show to przepiękne kostiumy, pióra i cekiny rodem z Folies-Bergere lub Moulin Rouge, perfekcyjne makijaże i taniec. Dla nowicjuszy, którzy nigdy jeszcze nie widzieli profesjonalnego drag show, występ Kim Lee i Lady Brigitte będzie niezwykłym przeżyciem" (klub Cocon, maj 2013)


Galeria zdjęć

Materiały filmowe

Linki zewnętrzne