Siusiu w torcik

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj

Siusiu w torcik (Siusiu w torcik. Prace ze zbiorów Zachęty Narodowej Galerii Sztuki), wystawa prac ze zbiorów Zachęty Narodowej Galerii Sztuki, której kuratorem był Karol Radziszewski. Wystawa trwała od 5 września do 22 listopada 2009 roku w Warszawie.

Tytuł wystawy

Tytuł wystawy to cytat zaczerpnięty z wiersza klasyka polskiego konceptualizmu, Edwarda Krasińskiego:

Coś mnie korci
aby zrobić
siusiu w torcik
— Edward Krasiński

Ekspozycja

Ekspozycja składała się z rzadko lub nigdy dotąd nie pokazywanych dzieł z kolekcji Zachęty. Karol Radziszewski dokonał ich selekcji oraz reinterpretacji. Wystawa Siusiu w torcik skoncentrowana była głównie na zbiorach malarstwa i w mniejszym stopniu pracach graficznych, szczególnie aktów kobiecych z lat 60. i 70. Jedną z atrakcji wystawy były pokazy pierwszego, polskiego, gejowskiego filmu porno Chłopcy fantomowcy.

Nagrody

  • Paszport "Polityki" dla Karola Radziszewskiego Za odwagę i nowatorstwo w prezentacji sztuki na wystawie "Siusiu w torcik" w warszawskiej Zachęcie.


Chciałem tu zacytować Lady Gagę i podziękować Bogu i gejom. Dziękuję rodzicom, babciom, bratu Kamilowi, mojemu chłopakowi Pawłowi oraz dyrekcji Zachęty za to, że pozwoliła mi nasiusiać w ten torcik.
— Karol Radziszewski, (w podziękowaniu po otrzymaniu Paszportu Polityki)

Linki zewnętrzne