Teddy Award

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj

Teddy Award, międzynarodowa nagroda filmowa przyznawana corocznie podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie produkcjom poruszającym tematykę LGBT.

Nagroda Teddy jest przyznawana od 1987 roku. Została stworzona przez niemieckich filmowców Wielanda Specka i Manfreda Salzgebera, którzy początkowo powołali jury o nazwie International Gay & Lesbian Film Festival Association (IGLFFA). W 1992 roku nagroda stała się częścią Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Jest przyznawana w przeddzień ceremonii wręczania Złotego Niedźwiedzia przez jury złożone z dziewięciu osób będących głównie organizatorami festwiali filmowych LGBT.

Jako pierwsi nagrodę Teddy Award otrzymali Pedro Almodóvar za najlepszy film fabularny (Prawo pożądania) oraz Gus Van Sant za najlepsze filmy krótkometrażowe (Five Ways to Kill Yourself and My New Friend).

Statuetka Teddy została stworzona na podstawie rysunku autorstwa Ralfa Königa, projekt wykonała Astrid Stenzel.

Pierszą polską produkcją nagrodzoną statuetką Teddy jest film W imię... w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej, opowiadający o homoseksualnym księdzu katolickim.