Tolerancja

Z Encyklopedii LGBT

Tolerancja (z łac. tolerantia – cierpliwa wytrwałośc), postawa powstrzymania się od zwalczania nie akceptowanych poglądów, zachowań lub wierzeń. Tolerancja stanowi minimum tego co można oczekiwać dla pokojowego współistnienia nie akceptujących się stron. Tolerancja może być rozumiana w sensie negatywnym i w sensie pozytywnym. Ten pierwszy polega na zwyczajnym powstrzymaniu się od działań podczas gdy ten drugi polega na braku zgody na krzywdzące działania innych i na aktywnym przeciwdziałaniu dyskryminującemu i nierównemu traktowaniu.[1](s. 15)(s. 170)

Tolerancja nie jest tożsama z szacunkiem. Szacunek jest uczuciem o charakterze pozytywnym podczas gdy w przypadku tolerancji takie pozytywne odczucia nie muszą być obecne. Szacunek dla odmienności wiąże się z przyjęciem założenia, że dane wierzenia lub poglądy mimo iż różne, wynikają ze szlachetnych pobudek.

Tolerancja ma swoje granice. Jak stwierdził filozof Karl Popper w swej książce „Społeczeństwo otwarte i jego wrogowie”, jako społeczeństwo mamy prawo odmówić tolerancji wobec nietolerancji.

Odmienny pogląd prezentował filozof John Rawls twierdząc, że osoby nietolerancyjne powinny być również tolerowane jednak tylko do momentu gdy nie zagrożą tolerancyjnemu społeczeństwu i jego instytucjom.

Przypisy

  1. Magdalena Środa: Etyka dla myślących : Podręcznik dla szkół ponadgimnazjalnych. Warszawa: Czarna Owca, 2011. ISBN 978-83-7554-245-5.  (pol.)