Tom Daley

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj
Thomas Robert Daley
Tom Daley London (cropped).jpg
Data i miejsce
urodzenia
21 maja 1994 r.
Plymouth
Coming out 2 grudnia 2013 r.
Państwo Wielka Brytania
Dyscypliny skoki do wody

Thomas RobertTomDaley, angielski sportowiec specjalizujący się w skokach do wody z 10-metrowej wieży, urodzony 21 maja 1994 roku w Plymouth w Anglii.

Tom Daley jest otwarcie mówiącą o swojej orientacji osobą biseksualną. Publicznego coming outu jako biseksualista dokonał 2 grudnia 2013 roku na portalu YouTube w filmie zatytułowanym „Something I want to say...” („Chcę coś powiedzieć...”).

„W idealnym świecie w ogóle nie powinienem tego nagrywać, bo takie rzeczy nie powinny ludzi interesować. Kiedyś umawiałem się z dziewczynami, ale to nie były poważne związki. Wszystko zmieniło się na wiosnę tego roku. Moje życie się zmieniło, bo spotkałem kogoś wyjątkowego. I tym kimś jest... mężczyzna.”[1] – Tom Daley

Partnerem Daley'a, o którym mówił w filmie, w którym dokonał coming outu jest amerykański reżyser filmowy Dustin Lance Black, laureat Oskara za scenariusz do filmu biograficznego Obywatel Milk.

„To była miłość od pierwszego wejrzenia. Nigdy wcześniej nie czułem czegoś takiego. I to ja go poderwałem, nie odwrotnie. Poznaliśmy się w marcu. Nawet nie rozmawialiśmy dużo, ale napisałem na jego kartce swój numer telefonu z dodatkiem "zadzwoń do mnie".”[2] – Tom Daley

Daley jest najmłodszym mężczyzną, który kiedykolwiek reprezentował Wielką Brytanię na Igrzyskach Olimpijskich, miał wtedy 14 lat i 81 dni.

w 2009 roku, mając 15 lat, Daley został mistrzem świata w konkursie indywidualnych skoków do wody. W 2008 roku brał udział w Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie, w trakcie, których zajął 7. miejsce. W tym samym roku został mistrzem Europy w skokach do wody z 10-metrowej wieży. Rok później zdobył złoty medal w skokach do wody z 10-metrowej wieży w trakcie pływackich Mistrzostw Świata w Rzymie. W 2012 roku uczestniczył w Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Londynie i zdobył brązowy medal w skokach do wody z wieży 10-metrowej.

Materiał filmowy

Tom Daley: Something I want to say...

Cytaty

Komentarze do coming outu Toma Daley'a
Nasza organizacja (Brytyjskie Stowarzyszenie Pływaków) wspiera Toma i to, że zdecydował się publicznie powiedzieć o sobie. Jego wczorajsze oświadczenie odbieramy pozytywnie, absolutnie nie zmienia ono naszego podejścia do Toma.
— David Sparks (Brytyjskie Stowarzyszenie Pływaków)


Mam nadzieję, że homoseksualni piłkarze, którzy myślą o coming oucie, dostali dziś od Toma Daley'a mocnego pozytywnego energetycznego kopa.
— Gary Lineker (brytyjski piłkarz)


To, co zrobił Tom, jest bardzo ważne. To będzie miało wielki wpływ na młodych ludzi. Sposób też jest ważny – dotarł do ludzi przez youtube bez pośredników. W bardzo osobisty, wręcz intymny sposób, sam trzymając kamerę.
John Amaechi (amerykański koszykarz)


Dziś wielki dzień dla Toma Daley'a. Okażmy mu wszyscy wsparcie!
Steven Davies (brytyjski krykiecista)


Gdy już największe emocje opadną, Tom zda sobie sprawę, że wczoraj zaczął nowe, niesamowite życie. Gratulacje!
Garreth Thomas (brytyjski rugbysta)

Przypisy