Tomasz Szypuła

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tomasz Szypuła
Urodzony 11 kwietnia 1980
Polska Tarnobrzeg
Zawód dziennikarz, działacz społeczny

Tomasz Szypuła (ur. 11 kwietnia 1980 r. w Tarnobrzegu), polski dziennikarz, działacz na rzecz praw osób LGBT, od 18 lipca 2010 do 26 lutego 2012 prezes KPH, w latach 2012-14 prezes zarządu Fundacja LGBT Business Forum, był członkiem grupy inicjatywnej działającej na rzecz wprowadzenia ustawy o związkach partnerskich w Polsce.

Tomasz Szypuła jest absolwentem dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim (1999-2004) i Szkoły Praw Człowieka przy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka (2006), a także Szkoły Liderów Organizacji Pozarządowych (2007). Był jednym z inicjatorów i koordynatorem pierwszej edycji (2004) Krakowskiego Festiwalu Kultury Gejowskiej i Lesbijskiej "Kultura dla Tolerancji", którego częścią był Marsz Tolerancji.

W 2005 roku Tomasz Szypuła został pośrednio wyoutowany jako gej przed rodzicami, przez urzędników Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, którzy przyjechali do Tarnobrzega z listem zawierającym zakaz organizacji Parady Równości.[1]

Jesienią 2010 roku Tomasz Szypuła planował zawrzeć związek małżeński w Hiszpanii ze swoim hiszpańskim partnerem, ale ze względu na odmowę wystawienia wymaganego zaświadczenia o stanie cywilnym przez warszawski Urząd Stanu Cywilnego okazało się to niemożliwe. Na decyzję Urzędu Stanu Cywilnego Tomasz Szypuła złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. W styczniu 2012 r. zapadł wyrok, w którym sąd powołując się między innymi na polską Konstytucję uznał, że Urząd Stanu Cywilnego miał prawo odmówić wydania zaświadczenia. Szypuła złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Po niekorzystnym rozstrzygnięciu NSA, Szypuła skierował skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego, która została uznana za niedopuszczalną. W ten sposób została wyczerpana krajowa droga odwoławcza, po czym Tomasz Szypuła skierował skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Jest to druga sprawa przed ETPC, w której skarżącym jest Tomasz Szypuła. Pierwszą była Bączkowski i inni przeciwko Polsce, w której ETPC wydał 3 maja 2007 wyrok jednogłośnie stwierdzający, że Polska naruszyła art. 11. oraz art. 13. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Wywiady

Materiał filmowy

Konferencja w sprawie projektów ustaw o związkach partnerskich

(Robert Biedroń, Lalka Podobińska, Ewa Tomaszewicz, Tomasz Szypuła, Wojciech Szot, Marcin Szczepkowski, Mariusz Kurc)

Przypisy

  1. Aleksandra Krzyżaniak-Gumowska: W coming oucie pomógł mi Lech Kaczyński (pol.). wyborcza.pl, 2008-06-06. [dostęp 2010-10-12].

Linki zewnętrzne