Tomodachi Life

Z Encyklopedii LGBT
Tomodachi Collection: New Life
Producent Nintendo SPD Group 1
Wydawca Nintendo
Data wydania

Japonia 18 kwietnia 2013
Stany Zjednoczone 6 czerwca 2014
Europa 6 czerwca 2014

Gatunek

symulator

Platforma Nintendo 3DS
Nośniki

kartridż

Tomodachi Life (jap. Tomodachi Collection: New Life, トモダチコレクション 新生活, trans. Tomodachi Korekushon: Shin Seikatsu), japońska gra na konsolę przenośną Nintendo 3DS, stworzona przez firmę Nintendo. Gra ukazała się w Japonii 18 kwietnia 2013 roku, w Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej 6 czerwca 2014 roku.

Gra Tomodachi Life jest symulatorem życia przypominającym gry z serii The Sims i Animal Crossing.

Niedługo po ukazaniu się Tomodachi Collection: New Life zaczęły pojawiać się informacje, że gra umożliwia zawieranie małżeństw gejowskich oraz posiadanie przez te pary dzieci.[1] Istnienie par lesbijskich nie było możliwe. Zwolennicy równości małżeńskiej okrzyknęli tę możliwość przełomową, gdyż firma Nintendo jest znana z unikania w swoich grach elementów mogących wzbudzać choćby najmniejsze kontrowersje. Po kilku tygodniach Nintendo wydało oświadczenie, w którym pojawiła się informacja, że istnienie par gejowskich jest wynikiem błędu w grze, który w najbliższym czasie zostanie poprawiony poprzez aktualizację gry. Po nagłośnieniu sprawy w zachodnich mediach, zaczęły pojawiać się apele graczy o pozostawienie możliwości zawierania małżeństw gejowskich. Część posiadaczy gry zapowiedziała, że po ukazaniu się łatki uniemożliwiającej łączenia się w pary jednopłciowe nie mają zamiaru jej pobierać, solidaryzując się z graczami LGBT.

W kwietniu 2014 roku Tye Marini, 23-letni fan Nintendo z USA rozpoczął kampanię w ramach serwisów Facebook i Twitter mającą na celu skłonienie wydawcy gry do zmiany stanowiska w kwestii związków osób tej samej płci w grze. Akcja polega na używaniu tagów "#Miiquality" i pisaniu próśb do Nintendo. W maju 2014 roku w odpowiedzi na te działania firma Nintendo zapowiedziała, że ma zamiar wsłuchiwać się w głos klientów stwierdziła, że jest to okazja do lepszego zrozumienia konsumentów i ich oczekiwań.[2]

Materiał filmowy

Przypisy