Władisław Tornowoj

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj

Władisław Tornowoj (ros. Владислав Торновой, transliteracja Vladislav Tornovoi), rosyjski działacz LGBT, brutalnie zamordowany w Wołgogradzie w Rosji w nocy z 9 na 10 maja 2013 roku, w wieku 23 lat.[1]

Władisław Tornowoj został zamordowany przez 2 znajomych, mających 22 i 27 lat, którzy byli jego sąsiadami z tego samego bloku. Brutalny atak zaczął się po tym, gdy Tornowoj w trakcie picia piwa ze znajomymi postanowił powiedzieć im, że jest gejem. Oprawcy brutalnie go torturowali, między innymi połamali mu żebra, zgwałcili butelkami po piwie, już nieprzytomnego obłożyli kartonami i podpalili jego ubranie. Następnie odeszli, ale z obawy, że mógłby się ocknąć i donieść na nich na policję, wrócili i ośmiokrotnie uderzyli w jego głowę 20 kg kamieniem oraz odcięli mu penisa. Zmiażdżenie czaszki było bezpośrednim powodem śmierci. Nagie, częściowo spalone ciało Władisława Tornowoja zostało znalezione 10 maja 2013 roku na jednym z wołgogradzkich blokowisk. Policja początkowo miała trudności z identyfikacją zwłok ze względu na znaczny stopień obrażeń.

12 maja pojawiła się informacja, że podejrzani zostali złapani. Jeden z nich od razu się przyznał, że zabił, bo Tornowoj był homoseksualistą i uraziło to jego uczucia patriotyczne.[2]

Rosyjscy obrońcy praw osób LGBT uważają, że współodpowiedzialni za śmierć Tornowoja są rosyjscy politycy i hierarchowie kościoła, którzy w sposób pełen pogardy wypowiadają się na temat osób homoseksualnych. Ilość homofobicznych ataków wyraźnie wzrosła po wprowadzeniu w wielu regionach Rosji prawa zakazującego tzw. promocji homoseksualizmu, czyli jakichkolwiek pozytywnych wypowiedzi na temat osób homoseksualnych. Jednocześnie w Rosji nie ma żadnego prawa broniącego osób nieheteroseksualnych przed mową nienawiści.

Nikołaj Aleksiejew, czołowy rosyjski obrońca praw osób LGBT zapowiedział Marsz Pamięci, który ma przejść przez Moskwę 25 maja 2013 roku. Demonstracja zbiegnie się z 20 rocznicą dekryminalizacji homoseksualizmu w Rosji.

Materiał filmowy

Przypisy