Wolni i Równi (kampania ONZ)

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj
Symbol Organizacji Narodów Zjednoczonych

Wolni i Równi, (oryg. Free and Equal), międzynarodowa kampania Organizacji Narodów Zjednoczonych (ang. United Nations) zapoczątkowana w 2013 roku, której celem jest zwalczanie homofobii i promowanie większego szacunku dla praw lesbijek, gejów, biseksualistów i transseksualistów.[1]

Kampania „Wolni i Równi” została ogłoszona przez Navanethem „Navi” Pillay, Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka (OHCHR) 26 lipca 2013 roku w Kapsztadzie w Republice Południowej Afryki.

Kampania zaplanowana została na 12 miesięcy, w trakcie jej trwania będą podejmowane różne zagadnienia związane z prawami osób LGBT. W ramach kampanii mają być publikowane filmy i oświadczenia, a także ma powstać specjalna strona internetowa. W planach przewidziana jest też kampania w mediach społecznościowych i angażowanie celebrytów znanych w poszczególnych częściach świata.

Start Kampanii „Wolni i Równi” został wsparty przez południowoafrykańskiego laureata Pokojowej Nagrody Nobla, arcybiskupa Desmonda Tutu, który powiedział:

Nie chciałbym pójść do homofobicznego nieba. Nie. Już wolałbym pójść do tego drugiego miejsca.
Mam głębokie przekonanie, że nie wierzyłbym w Boga, który jest homofobem.[2]

Podczas konferencji rozpoczynającej kampanię „Wolni i Równi”, Navi Pillay – Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka, powiedziała:

Powszechna Deklaracja Praw Człowieka obiecuje świat, w którym każdy rodzi się wolny i równy w godności i prawach - nie ma wyjątków, ale to jest nadal pusta obietnica dla wielu milionów osób LGBT, które na co dzień zmuszone są do konfrontacji z nienawiścią, nietolerancją, przemocą i dyskryminacją.[3]

Materiał filmowy

  • "FREE & EQUAL" U.N. CAMPAIGN for LGBT EQUALITY: NAVI PILLAY, DESMOND TUTU

Przypisy