X i inni przeciwko Austrii

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj
X i inni przeciwko Austrii
Sąd Europejski Trybunał Praw Człowieka
Skarżący X, Y i Z
Państwo Austria Austria
Sygnatura 19010/07
Data rozstrzygnięcia 19 lutego 2013 r.
Wyrok stwierdzono naruszenie art. 14. w związku z art. 8. Konwencji
Orzecznictwo ETPC związane z LGBT
Prawo Portal Prawo

X i inni przeciwko Austrii, sprawa ze skargi nr 19010/07, rozpatrzona przez Europejski Trybunał Praw Człowieka, który 19 lutego 2013 r. wydał wyrok stwierdzający, że Austria naruszyła art. 8. oraz art. 14. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka poprzez regulację przyznającą możliwość adopcji biologicznego dziecka partnera lub partnerki jedynie przez osobę o odmiennej płci.[1]

Przedmiot skargi w sprawie X i inni przeciwko Austrii

Skarżącymi były dwie kobiety (X. i Y.) żyjące w stabilnym związku homoseksualnym i wspólnie wychowujące dziecko Y. z poprzedniego związku. W lutym 2005 roku skierowały do austriackiego sądu wniosek o zatwierdzenie zawartego pomiędzy nimi porozumienia w sprawie adopcji Z. (dziecka Y.) przez X.

Wyrok Trybunału w sprawie X i inni przeciwko Austrii

Sprawę rozpatrywała Wielka Izba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Wyrok zapadł większością głosów w stosunku dziesięć do siedmiu. Trybunał orzekł, że regulacja, która przyznaje możliwość adopcji biologicznego dziecka partnera lub partnerki jedynie przez partnera o odmiennej płci jest sprzeczna z konwencyjnym zakazem dyskryminacji i narusza jednocześnie prawa osób homoseksualnych do poszanowania ich życia rodzinnego. Trybunał stwierdził, że Rząd Austrii nie przedstawił przekonujących powodów, które uzasadniałyby wykluczenie osób homoseksualnych z możliwości ubiegania się o adopcję dziecka partnera lub partnerki.

Skarżącym przyznano 10 000 euro tytułem zadośćuczynienia.

Przypisy

  1. Wyrok Wielkiej Izby ETPC w sprawie X. i inni przeciwko Austrii (pol.). hfhrpol.waw.pl, 2013-02-19. [dostęp 2013-02-23].