Xavier Bettel

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj
Xavier Bettel
Xavier Bettel Royal Wedding 2012 cropped.jpg
Data i miejsce urodzenia 3 marca 1973 r.
Luksemburg
Premier Luksemburga
Przynależność polityczna Partia Demokratyczna
Okres urzędowania od 4 grudnia 2013

Xavier Bettel, luksemburski polityk i prawnik, przewodniczący luksemburskiej Partii Demokratycznej, od 4 grudnia 2013 roku premier Luksemburga, urodzony 3 marca 1973 roku w mieście Luksemburg.

Xavier Bettel jest otwarcie mówiącym o swojej orientacji gejem.[1] Jest w stałym związku z Destenay Gauthierem, który często towarzyszy mu w trakcie oficjalnych uroczystości. Bettel jest trzecim otwarcie homoseksualnym szefem rządu na świecie. Pierwsza była Jóhanna Sigurðardóttir na Islandii, a drugi Elio Di Rupo w Belgii.

Ludzie nie zastanawiają się nad faktem czy ktoś jest gejem czy nie. Czasami bycie gejem nie jest łatwe, ponieważ masz do czynienia z osobami konserwatywnymi, ale jest ich coraz mniej.

Betel powiedział, że miał nadzieję, że jego seksualność nie będzie powodem do głosowania za nim ani przeciwko niemu.

Myślę, że ludzie głosują na moją osobowość i głosują w pełni na moją partię. Są szczęśliwi widząc, że ja jestem również szczęśliwy, ponieważ jeśli jesteś szczęśliwy w domu ludzie czują to i widzą, że dobrze robisz swoją robotę.

Bettel jest absolwentem Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach, na którym w 2001 roku uzyskał uprawnienia adwokata.

Karierę polityczną rozpoczął w 1989 roku, gdy wstąpił do centrowej Partii Demokratycznej. Podczas wyborów parlamentarnych w Luksemburgu w 1999 roku na liście swojego ugrupowania w okręgu centralnym zajął trzecie miejsce, co w konsekwencji pozwoliło mu zdobyć mandat posła w Izbie Deputowanych. W kolejnych wyborach odbywających się w latach 2004, 2009 i 2013 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję do parlamentu krajowego. W 2000 roku Battel został radnym miejskim, a od 2005 stał się członkiem zarządu miasta Luksemburg. W 2011 został burmistrzem Luksemburga, a w 2013 roku przewodniczącym Partii Demokratycznej. Tego samego roku po zawarciu przez Partię Demokratyczną koalicji z Luksemburską Socjalistyczną Partią Robotniczą oraz z zielonymi, 25 października 2013 roku wielki książę Luksemburga powierzył Bettelowi misję stworzenia nowego gabinetu.

4 grudnia 2013 Xavier Bettel został premierem Luksemburga. Tego samego dnia na wicepremiera i ministra gospodarki został powołany otwarcie homoseksualny Etienne Schneider.

Materiał filmowy

Przypisy