Yaoi

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj
Japoński napis yaoi
Przykładowa scena yaoi
Przykładowa scena yaoi
Przykładowa scena yaoi

Yaoi (Boys' Love, jap. やおい), gatunek mangi i anime, którego głównym wątkiem fabularnym są relacje psychoseksualne między mężczyznami.

Bohaterowie i podział ról

  • Uke, słowo pochodzi od jap. ukeru czyli "odbierać" i odnosi się do partnera słabszego/delikatnego, któremu przede wszystkim zależy na uczuciach i okazywani miłości oraz troski swojemu partnerowi. Uke zwykle jest bardzo wrażliwy oraz młodszy i drobniejszy od seme.
  • Seme, czyli partner dominujący, słowo pochodzi od jap. "atakować" i oznacza bohatera bardziej męskiego, dobrze zbudowanego, który często staje w obronie swego partnera. Jest bardziej odpowiedzialny i podejmuje większość decyzji. Seme tak jak i uke także zależy na uczuciach, ale nie tak bardzo jak na kontakcie fizycznym.

Podgatunki yaoi

  • Shônen-Ai (chłopięca miłość, męska miłość), przeznaczony głównie dla nastoletnich fanów gatunku. Kontakt fizyczny między bohaterami przeważnie ograniczony jest do delikatnych pieszczot i pocałunków, w nielicznych przypadkach dochodzi do stosunku seksualnego, ale jest on wtedy przedstawiany w sposób bardzo cenzuralny, poprzez aluzje. Typowym przykładem Shônen-Ai jest manga Gravitation oraz serial anime, który powstał na jej podstawie.

Lista wybranych yaoi