Zadanie specjalne (film)

Z Encyklopedii LGBT
Zadanie specjalne
Cruising
Gatunek thriller
kryminał
LGBT o tematyce gejowskiej
Data premiery Stany Zjednoczone 8 lutego 1980
Kraj produkcji Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone
Niemcy Niemcy
Język angielski
Czas trwania 102 minuty
Reżyseria William Friedkin
Scenariusz William Friedkin
Główne role Al Pacino
Paul Sorvino
Karen Allen
Muzyka Jack Nitzsche
Zdjęcia James A. Contner
Montaż Bud S. Smith
Produkcja Jerry Weintraub
Wytwórnia CiP - Europaische Treuhand AG
Lorimar Film Entertainment
Portal Film

Zadanie specjalne (ang. Cruising), amerykańsko-niemiecki thriller kryminalno-psychologiczny o tematyce gejowskiej z 1980 r. w reżyserii i na podstawie scenariusza Williama Friedkina.

Scenariusz do filmu został luźno oparty na opowiadaniu Cruising z 1970 r. napisanym przez dziennikarza New York Times – Geralda Walkera. Angielski tytuł filmu jest grą słów o podwójnym znaczeniu, cruising może oznaczać policjantów na patrolu, ale także pikietę, czyli miejsce spotkań osób szukających szybkiego i anonimowego seksu.

Zarys fabuły filmu „Zadanie specjalne”

W Nowym Jorku pojawia się seryjny zabójca, którego ofiarami padają geje funkcjonujący w środowisku SM. Do śledztwa zostaje oddelegowany młody policjant Steve Burns (Al Pacino). Pracując pod przykrywką Burns musi zdobyć zaufanie w środowisku i nauczyć się skomplikowanego kodeksu oraz sygnałów funkcjonujących w tej społeczności.

Zwiastun filmu „Zadanie specjalne”

Kontrowersje

Już w trakcie powstawania film wywołał duże kontrowersje w środowisku gejowskim, ze względu na jednostronne, mocno stereotypowe ukazanie gejów jako osób szukających szybkiego seksu, zafascynowanych praktykami BDSM. Z tego względu w 1979 roku film został oprotestowany przez członków nowojorskiej społeczności gejowskiej, a w East Village (dzielnica Nowego Jorku) odbywały się marsze protestacyjne.

W tej sprawie zabrał głos Al Pacino, który stwierdził, że po przeczytaniu scenariusza w żadnym momencie nie odniósł wrażenia, że film jest antygejowski. Stwierdził też, że społeczność SM jest tylko fragmentem społeczności gejowskiej, tak samo jak mafia jest małą częścią społeczności włosko-amerykańskiej, nawiązując do swojej roli Ojcu chrzestnym.

Usunięte sceny

Motion Picture Association of America – amerykańska organizacja zajmująca się nadawaniem filmom kategorii wiekowych, początkowo nadała filmowi najbardziej restrykcyjną kategorię „NC-17”, co oznaczało, że film mogliby zobaczyć tylko widzowie powyżej 17 lat. Ze względu na problemy dystrybucyjne, które napotykają filmy z tą kategorią, reżyser zdecydował się wyciąć z filmu około 40 minut najbardziej kontrowersyjnych scen. Po tym zabiegu ocena została zmieniona na „R”, czyli osoby poniżej 17. roku życia mogą oglądać film jedynie z rodzicem lub pełnoletnim opiekunem.

Wśród ocenzurowanych fragmentów filmu były przede wszystkim sceny z klubów gejowskich w tym pokazujące seks gejowski.

Usuniętymi scenami z Zadania specjalnego został zainspirowany film Interior. Leather Bar. z 2013 roku w reżyserii Jamesa Franco i Travisa Mathewsa.

Obsada filmu „Zadanie specjalne”

  • Al Pacino jako Steve Burns
  • Paul Sorvino jako kapitan Edelson
  • Karen Allen jako Nancy Gates
  • Ed O'Neill jako detektyw Schreiber
  • Joe Spinell jako Patrolman DiSimone
  • James Remar jako Gregory
  • William Russ jako Paul Gaines
  • Michael Aronin jako detektyw Davis
  • Mike Starr jako funkcjonariusz Desher
  • Steve Inwood jako Martino
  • Keith Prentice jako Joey
  • Leland Starnes jako Jack Richards
  • i inni