Zasady Yogyakarty

Z Encyklopedii LGBT
Skocz do: nawigacja, szukaj

Zasady Yogyakarty, zasady stosowania międzynarodowego prawa praw człowieka w odniesieniu do orientacji seksualnej oraz tożsamości płciowej.

Zasady Yogyakarty zostały opracowane na konferencji zorganizowanej przez Międzynarodową Komisję Prawników (International Commission of Jurists) i Międzynarodową Służbę Praw Człowieka (International Service for Human Rights) z udziałem ekspertów z 25 krajów. Konferencja odbyła się między 6 a 9 listopada 2006 roku na Gadjah Mada University w indonezyjskim mieście Yogyakarta, od którego Zasady wzięły swoją nazwę.

Zasady Yogyakarty stanowią zbiór 29 międzynarodowych zasad prawnych odnośnie stosowania prawa międzynarodowego w przypadku naruszeń praw człowieka w stosunku do gejów, lesbijek, osób biseksualnych i transpłciowych. Zasady wraz z zaleceniami dla rządów i instytucji zostały przyjęte przez ekspertów jednomyślnie.

W 2009 roku Kampania Przeciw Homofobii dzięki finansowemu wsparciu udzielonemu przez Fundację Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość wydała polskie tłumaczenie Zasad Yogyakarty w ramach projektu Berlin-Yogyakarta.